Jak a proč Facebook zablokoval Twitter

Rozšíření služby Find Friends, které Twitter oznámil na svém blogu, má umožnit hledání nových kontaktů mezi přáteli na sítích Facebook a LinkedIn. Funkce nově dovoluje také přímé odesílání tweetů nejen do vlastního facebookového profilu, ale i do vybraných fan pages. Těmito a dalšími možnostmi vylepšený Find Friend značně prohlubuje, nebo spíš chvíli prohluboval, integraci Twitteru do konkurenčních sítí a ihned tak vzbudil nemalá očekávání.

Z velké zprávy bombou

O tom, že se skutečně jedná o zásadní počin a ne jen dílčí úpravy, svědčí i titulky velkých zahraničních webů (TheNextWeb: „This one is big: Twitter just let you auto-follow your Facebook friends“, Mashable: „HUGE: Twitter lets you automatically follow your Facebook friends“). Jenže brzy bylo po všem a dřív, než někteří autoři stihli své články dopsat, už je museli zase přepisovat (TechCrunch: „Wow that was fast — Facebook blocks Twitter’s way to look up friends“, VentureBeat: „A Cold War that hasn’t quite thawed: Facebook blocks Twitter’s friend import“).

Také Twitter proto musel brzy přijít s prvním nejistým updatem, který zněl:

„The Facebook app cannot currently access your Facebook friend list. We believe this is an issue on Facebook’s end.“

Okamžitě se objevily spekulace o záměrném vypnutí parazitické konkurenční služby ze strany Facebooku, stejně tak je ale za možnou příčinu považováno i technické selhání (což by v případě Twitteru nepřekvapilo) nebo neúmyslné spuštění automatické obrany před zahlcením či napadením. Neúmyslnému odstavení služby napovídá i update Facebooku:

„We are working with Twitter resolve the issue.“

Další prohlášení Twitteru, byť jen o málo obsáhlejší, ovšem konspirační teorie znovu posílilo a až dosud bohužel nejsme o moc chytřejší:

„Facebook has notified us that they have blocked the update to our application, and we are working on a resolution with them“.

Smrtelně vážný Facebook

Jedna věc je každopádně jasná – Facebook nemá rád, když se mu někdo hrabe v databázích. Dokazuje to případ služby Power.com, která čelí ze strany sociální sítě soudní žalobě. O co jde? Funkce Power.com spočívá v tom, že získává data z různých sociálních sítí, na kterých mají její uživatelé své účty, a pak je přeskládá ve vlastním rozhranní podle individuálních potřeb. Pro některé příjemná vychytávka, podle Facebooku porušení autorských práv a dokonce i zákonů proti hackerství (!).

Vše vychází z podmínek Facebooku, podle kterých je sociální síť (mimo jiné) vlastníkem všech dat, která na ni uživatelé nahrají. Jestli bude právní názor lidí z Facebooku shodný s právním názorem soudců, to se teprve ukáže. Mnozí nicméně poukazují na to, že kvůli službám na principu Power.com přichází Facebook o příjmy z reklamy a tak by se rád konkurence zbavil. O celém případu informoval portál techdirt.com a zdá se, že Twitter nyní dost možná šlápl do stejného… problému.

Žaloba na Twitter?

Ponechme stranou absurdní fakt, že s našimi vlastními daty na Facebooku zjevně nemůžeme dělat nic víc, než co nám sám dovolí. V tuto chvíli se nezdá pravděpodobné, že by Facebook zvolil stejně přísný metr a přistoupil až k žalobě, ať už jsou důvody přerušení spojení mezi ním a Twittrem jakékoli.

Vztahy obou společností každopádně byly napjaté celý poslední rok až dva, zejména od chvíle, kdy Facebook po neúspěšné snaze o převzetí konkurenta převzal alespoň některé jeho funkce. Sám šéf Facebooku Mark Zuckerberg přiznal přílišnou posedlost Twittrem v poslední době, i když nedávno také prohlásil, že už má tuto fázi za sebou, čemuž samozřejmě věřit můžeme a nemusíme.

Via MP, TC, Mashable