Irsko chce od Facebooku vyjasnění nových podmínek

 

Jde v první řadě o irského datového komisaře, obdobu našeho úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten největší sociální síť kontaktoval jen den po vyhlášení nové verze podmínek, o které se v současnosti stále jedná a k níž Facebook nyní získává zpětnou vazbu od uživatelů. Zástupce datového komisaře Gary Davis chce, aby mu Facebook některé změny vysvětlil. V krajním případě potom bude irský úřad požadovat, aby Facebook od evropských uživatelů musel získat ke změnám speciální souhlas.

Facebook v minulosti byl od irského úřadu vyšetřován několikrát. Koncem minulého roku dostala sociální síť od Irska dlouhý seznam předsevzetí a později ji také irský regulátor přiměl k tomu, aby zvýšila ochranu soukromí při využití nástroje pro automatické rozpoznávání obličejů – Facebook musel některá takto získaná data úplně smazat. Důvodem příslušnosti k irskému úřadu je to, že globální pobočka Facebooku, která poskytuje služby uživatelům mimo USA a Kanadu, má svoje oficiální sídlo právě zde. Proto se na ni vztahuje nejen právo irské, ale především také právo EU, které musí všechny služby poskytované neamerickým uživatelům ctít a dodržovat.

Facebook se vyjádřil, že hodlá s úřadem irského datového komisaře spolupracovat „za účelem udržení vysokých standardů průhlednosti“.

Via BW