Írán poprvé od roku 2009 odblokoval Twitter a Facebook

Zdá se, že po letech internetové cenzury přichází v Íránu s novým prezidentem i trochu volnější časy. Desítky zahraničních i domácích uživatelů v pondělí ze země hlásily, že se zcela bez omezení dostanou na Facebook a Twitter.

Facebook a Twitter nechal zablokovat po svém znovuzvolení v roce 2009 Mahmúd Ahmadínežád. Proti tomu masivně protestovali jeho odpůrci, kvůli podezřením kolem průběhu voleb, a ke své organizaci používali právě sociální média.

Současný prezident Hasan Rúhání již během kampaně signalizoval, že by cenzura internetu mohla za jeho vlády poněkud povolit. Prvním náznakem se pak stal fakt, že celkem 15 ministrů nové vlády si od Rúháního nástupu do funkce počátkem srpna vytvořilo stránky na Facebooku. Běžní uživatelé v Íránu byli od oficiálního přístupu ke službě přesto až doposud blokováni. Museli aktivně využívat nejrůznější způsoby, jak blokaci obcházet, například sítě VPN.

Během včerejška se ovšem ze země začaly objevovat zprávy, že Facebook a Twitter jsou pro část uživatelů volně přístupné. Podle těchto informací šlo o možnost přístupu přes vícero internetových poskytovatelů. Informace o dostupnosti sociálních médiích pocházejí jak od Íránců, tak od zahraničních pozorovatelů v zemi.

Ani jedna služba ale nebyla dostupná napříč celým Íránem, pouze u části poskytovatelů internetového připojení. Protože ani oficiálně místní vláda žádné uvolnění cenzury neoznámila, stále existuje možnost, že jde pouze o chybu. Nebylo by to poprvé, co by blokace byla krátkodobě lokálně nefunkční kvůli technickým problémům na straně vládních autorit, které internet filtrují. Soudě podle zpráv by ale muselo jít o poměrně velký výpadek. Zda jde skutečně o uvolnění cenzury, které Rúhání sliboval, to ukáže až vývoj situace v příštích dnech.

via ATD

Update: Podle listu The Hindu je blokace sociálních médií v Íránu znovu aktivní. Abdolsamad Khoramabadi, člen komise, která v zemi dohlíží na internet, zdůvodňuje výpadek technickými potížemi některých poskytovatelů připojení.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Social média i značky se znovu zapojují: #DOMA, #ProudToLove, #LoveIsLove

S radostí sledujeme, jak se velké značky a celebrity zapojují prostřednictvím sociálních sítí do aktuálního dění. I na Těchinternetech jste si mohli prohlédnout, jak pomáhají s přírodními katastrofami nebo jak reagují na celospolečenské změny. Jednou z takových změn je i rozhodnutí Nejvyššího soudu v USA ohledně legalizace homosexuálních sňatků.
Přečtěte si více

Sexy profilovku na Facebooku zařídí v Indii plastický chirurg

Když nevypadáte dobře na Facebooku, tak jak si chcete udělat kontakty? V Indii začali bohatí používat Facebook trochu jiným způsobem a to s sebou nese určité nové požadavky. Řeší to po svém. Místo trendy běhání si radši zajdou na liposukci. A to je jen začátek - laserové ošetření kůže, úpravy brady a nosu - to všechno má zvýšit cool faktor převážně lidí mezi dvaceti a třiceti lety.
Přečtěte si více

Evropská komise jde do boje za naše data. Co má v plánu?

Pokud se na sociálních sítích objeví informace či fotky, které bychom raději světu neukazovali, asi leckoho napadne, zda je vůbec ještě možné vše vymazat a znemožnit tak dohledatelnost i do budoucna. Možná, že se to v dohledné době stane skutečností. Jestli vejde v platnost navrhované nařízení Evropské komise na ochranu dat, mohou uživatelé počítat s větší ochranou soukromí na internetu.