iPhony propojí obří síť pro hraní her po vzoru Facebooku

Seznamy přátel, celosvětové žebříčky, posílání pozvánek, systémy achievementů a odměn. Tak bude už brzy vypadat herní zážitek majitelů mobilních zařízení od společnosti Apple, která letos spolu s novým operačním systémem iPhone OS 4.0 představí i přelomovou herní platformu Game Center. V současnosti nepřehledná a roztříštěná herní komunita se tím spojí v jeden celek a výsledkem má být vytvoření sítě, která dokáže tvořit a šířit hry schopné alespoň částečně konkurovat fenoménům jako FarmVille nebo MafiaWars.

První krok Apple učinil už v minulém roce, když umožnil herním vývojářům šířit aplikace zdarma a místo jednorázových poplatků se živit prodejem virtuálního zboží hráčům. Tedy stejně, jako to funguje… no však víte kde. Pro samotné hráče bude nová služba fungovat podobně jako její konzolový předobraz Xbox Live, tedy s důrazem na různé žebříčky a odměny. Hledání protivníků pak bude probíhat buď na základě výzev mezi přáteli nebo automaticky podle schopností hráčů.

Řád místo chaosu

Podle představ Applu tak má nejen vzniknout nový způsob hraní a nové typy her, ale především se má zásadně změnit způsob jejich šíření. Dosud totiž bylo objevení nějaké konkrétní hry v záplavě desítek tisíc aplikací jen věcí náhody nebo osobního doporučení. Hry jako takové přitom kralují žebříčkům popularity jak na iPhonech tak na iPadu, jak se můžete přesvědčit na níže připojeném grafu. Nevyužitost jejich potenciálu proto při srovnání s tržbami facebookových vývojářů jako je Zynga doslova bije do očí.

 

Nejrozšířenější typy aplikací pro iPhone a iPad

 

Už nyní se dá celkem s jistotou tvrdit, že Game Center se skutečně stane první úspěšnou službou svého druhu na mobilech a nadšení z toho neskrývá Apple samotný ani herní vývojáři větřící spoustu příležitostí a ještě větší spoustu peněz. Přes jasně komerční podtext se nicméně mají na co těšit i hráči, neboť nově otevřený prostor jistě rychle zaplní i spousty nezávislých vývojářů a inovativních startupů, kteří už se postarají, abychom své peníze utráceli s chutí.

Via VB, Mashable, TC