Instagram cenzuruje hashtag hraniční poruchy osobnosti?

Hashtag #BPD využívali hlavně lidé, kterým byla diagnostikována hraniční porucha osobnosti (z angl. Borderline Personality Disorder) – hledali na internetu jednak podporu, zábavu, a také svou komunitu.

Hraniční porucha osobnosti je stav, který lze charakterizovat řadou příznaků, mezi nimi je například emoční nestabilita, narušené vzorce myšlení, impulzivní chování a často intenzivní, ale nestabilní vztahy s dalšími lidmi. Odhaduje se, že ve Velké Británii sedm lidí z tisíce trpí BPD. I přesto zůstává tato nemoc jedním z nepochopených a stigmatizovaných stavů duševního zdraví. Dokonce i zběžné googlení přinese tazateli zavádějící výsledky o tom, jak jsou uživatelé s touto poruchou „toxičtí“, „špatní přátelé“ nebo jak si necení fungujících vztahů.

Lidé trpící poruchami duševního zdraví se cítí izolovaně – proto je pochopitelné, že jim pomáhá, když najdou pochopení u jiných, kteří se s touto nemocí také setkali. Na Instagramu slouží hashtag #BPD při hledání podpory, komunity, nebo jen lehkého humoru ve formě memů a zábavných příspěvků, s nimiž se lidé trpící BPD mohou identifikovat. Sdílení a povídání o životě s BPD je pro ně velmi důležité.

Až donedávna jim to Instagram umožňoval. V polovině listopadu si však uživatelé všimli, že hashtag byl vymazán. Těm, kteří se pokusí na této sociální síti vyhledat #BPD, se zobrazí vyskakovací okno „Můžeme vám pomoci? Příspěvky se slovy nebo hashtagy, které hledáte, často podporují chování, které může ubližovat lidem, nebo dokonce způsobit smrt. Pokud prožíváte těžké období, chceme vám pomoct.“ Dá se sice kliknout na možnost „zobrazit příspěvky“, ale Instagram zobrazí pouze omezený počet postů.

Lidé s hraniční poruchou osobnosti jsou často spojováni se sebevražednými impulzy a pokusy o sebepoškozování, s tím související hashtagy ale Instagram již zablokoval. Zákaz #BPD působí jako zvláštní a matoucí tah. Zejména proto, že hashtag definuje samotný stav, který prožívají uživatelé hledající na sociálních sítích informace a podporu.

Uživatelé mimo jiné vnímají Instagram jako platformu pro vzdělávání lidí, jak dokazuje například hnutí Black Lives Matter. Proč by nemohl poskytovat bezpečný prostor také pro zvyšování povědomí o BPD?

A v čem spočívá pomoc Instagramu nabízená ve vyskakovacím okně? Nabádá uživatele k tomu, aby kontaktoval svého přítele nebo někoho, komu důvěřuje, a dále uvádí kontaktní údaje čtyř linek zabývajících se duševním zdravím (nikoliv BPD konkrétně), také seznam tří základních strategií pro zvládání životních situací (opět nesouvisejících s BPD).

Mnoha lidem přinášel hashtag #BPD konkrétnější informace související s jejich diagnózou – věci, které se přes oficiální služby nebo instituce, ani ve skupinách duševního zdraví často nedozví. Mnozí hledají tento specifický hashtag, aby přišli do kontaktu s lidmi, kteří prochází stejnou zkušeností jako oni. Silná podpora BPD komunity může být pro některé důležitým faktorem při zotavení.

Instagram dosud nezakázal delší hashtagy, jako je #borderlinepersonalitydisorder nebo jiné varianty, což znamená, že dost příspěvků je lidem stále k dispozici a mnoho z nich (včetně memů a podpůrných účtů) mohou stále oslovit široké publikum. Přesto mnozí uživatelé považují zákaz instagramového #BPD za symbolický útok na duševně nemocné a v petici vyzývají platformu k opětovnému zavedení hashtagu #BPD.

Někteří se dokonce domnívají, že jde jen o další pokus zamést složité problémy duševního zdraví pod koberec, který povede k upevňování stigmatu obklopujícího duševní nemoci. Společnost chce prý nadále předstírat, že lidé s poruchami neexistují, místo aby se o těchto problémech otevřeně hovořilo.

Instagram v době kompletace originálního článku neodpověděl na žádost o komentář, ale 10. listopadu oznámil, že zavádí novou technologii umělé inteligence pro celou EU, která má za úkol „proaktivně hledat škodlivější obsah týkající se sebevražd a sebepoškozování, a učinit jej méně viditelným“. Tato technologie se už využívala mimo Evropu, ale do Evropy se dostala přibližně ve stejnou dobu, kdy hashtag #BPD zmizel.

Po zveřejnění původního článku se ozval zástupce Instagramu a sdělil, že zákaz hashtagů #BPD nebyl úmyslný. Na platformě se prý objevil bug, který způsoboval, že se k určitým hashtagům, včetně #BPD, objevovalo méně příspěvků než obvykle. „Tyto hashtagy nejsou blokovány a pracujeme na obnovení souvisejících příspěvků.“.

Zdroj: Vice.com

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP memy týdne: Černý pátek, kočky jako kočky a Vánoce za rohem

Další výběr memů přináší opět odpovědi na nejzásadnější otázky života, vesmíru a vůbec. Dozvíme se, jak je to ve skutečnosti s pitím alkoholu, jak si správně napsat Ježíškovi o dárky, jak se rodí děti, proč muži a ženy masturbují, jak udělat dokonalého sněhuláka, jak Sauron ve skutečnosti hledá ztracený prsten a jak kočky vypadají jako kočky...