Infografika: Jak probíhá IPO na newyorské burze

Do vstupu Twitteru na burzu chybí již jen poslední okamžiky. I proto je zajímavé prozkoumat, čím si společnost musela kvůli této události projít. Vše osvětlí přehledná infografika přímo od burzy v New Yorku, která proces vstupu na burzu shrnuje.

Na rozdíl od Facebooku, který si zvolil technologickou burzu NASDAQ, Twitter míří na tradičnější burzu v New Yorku. Ta se ve finančních kruzích označuje zkratkou NYSE, z anglického názvu New York Stock Exchange.

Zvenku, pro nezúčastněného a neinformovaného pozorovatele, může vstup na burzu vypadat velmi jednoduše. Co by na tom bylo? Společnost přece vyhlásí, že chce na burzu, stanoví cenu akcií, a může se vesele obchodovat. Ve skutečnosti je ale celý proces přece jen o chlup složitější. Čím vším si tedy akciová společnost musí projít, aby se její akcie mohly začít veřejně obchodovat?

Po rozhodnutí vedení, že se půjde na burzu, je nejprve třeba naplnit právní podmínky vstupu. To spočívá v odevzdání dokumentů se zákonem stanoveným obsahem příslušnému úřadu, v USA je jím Komise pro cenné papíry a burzy, alias SEC, celým názvem Securities and Exchange Commission. Hlavním účelem této dokumentace je dostatečné informování potenciálních investorů a veřejnosti o tom, jak si společnost vede, a co ji v budoucnu asi tak čeká.

O všem rozhodují nabídka s poptávkou

Když jsou naplněny právní předpoklady, je druhým nutným krokem zaujmout investory. To samozřejmě bylo v případě Twitteru, který je dennodenně součástí zpravodajství, a část ho dokonce přímo sám zprostředkovává, relativně jednoduché. Jistě jednodušší, než by tomu bylo třeba u nenápadné společnosti specializované převážně na firemní klientelu. Jak se hezky česky říká, Twitter zná každý, kdo právě nespadl z nebe.

V závislosti na tom, jaký zájem investoři projeví, a kolik se společnost rozhodla akcií prodat, se v předvečer obchodování stanoví konečná cena. Za tu se akcie prvním investorům rozprodají prostřednictvím investičních bank, které pro společnost provádí jejich tzv. upisování.

Část z takto prodaných akcií je druhý den nabídnuta na burze, kde se s nimi poprvé začne veřejně obchodovat. Nejprve je ovšem třeba stanovit cenu, za kterou se obchodování tzv. otevře. I zde má rozhodující vliv nabídka a poptávka. NYSE pomocí speciálního aukčního systému v několika krocích vyhodnotí zájem veřejnosti. Z hodnoty nabídek a poptávek vytvoří rozmezí pravděpodobné ceny, jehož zužováním se nakonec dostane k ceně, za kterou první prodej akcií na burze proběhne.

Z naznačeného systému mimo jiné vyplývá, že za upisovací cenu mají k akciím při vstupu na burzu přístup pouze investoři napojení na upisující banky. Veřejnost si akcie může koupit až na burze, za cenu, kterou výše popsaným způsobem burza při otevření obchodování stanoví. A nyní již slíbená infografika, která pochází přímo od samotné New York Stock Exchange.

ipo nyse

Total
0
Shares
Další články