IKEA rozdává nábytek na Facebooku

Autoři kampaně nejprve na Facebooku založili falešný účet na jméno Gordon Gustavsson, do kterého pak nahráli množství fotografií interiérů sestavených z výrobků IKEA. Pak prostřednictvím stejné sociální sítě rozšířili (pravdivou) informaci, že každý, kdo jako první přiřadí své jméno ke kousku nábytku na některém z obrázků, se okamžitě stane jeho skutečným majitelem.

Není asi třeba zdůrazňovat, že se do galerie pana Gustavssona téměř okamžitě slétly tisíce lidí. Nejen, že tak IKEA přitáhla velkou pozornost ke svým produktům, ale lidé, kteří svůj profil přiřadili k některému z obrázků, se pak prostřednictvím statusů, linků a jiných odkazů stali dobrovolnými šiřiteli nápadu.

Průběh celé kampaně velmi srozumitelně vysvětluje následující video.

Přestože se akce konala jen jako součást propagace nového obchodu ve švédském městě Malmo, rychle získala mezinárodní přesah a posloužila jako neobvyklý nástroj on-line propagace. Mimochodem, Gordon Gustavsson skutečně existuje a je to právě manažer nově otevřeného obchodu. Kampaň připravila reklamní agentura Forsman and Bodenfors.

Skvělé, ale ilegální

Celá kampaň má bohužel jedno velké „ALE“ – otevřeně porušuje nová pravidla pro pořádání soutěží, která Facebook nedávno zavedl. Více o nich se dočtete v našem rozboru. Nová pravidla jasně říkají, že soutěže musejí být umístěny na jiných stránkách, než na Facebooku, a musí být pořádány skrze aplikaci vyvinutou speciálně pro danou soutěž. Veškeré soutěže a podobné reklamní formy výslovně nesmí využívat možnosti jako upload fotografií a jejich označování, příspěvky na zdi nebo diskuzních fórech.

Popravdě je na tomto příkladu jasně vidět, jak špatná nová pravidla jsou. Nespočet možností, které Facebook coby platforma přinášel, je nyní mandatorně omezený. Překvapující je, že Facebook dosud kampaň IKEA nezastavil.

Via cnet