Hi5.com se nově soustředí na sociální hry

Jestli vás před šesti lety zajímaly nějaké globální sociální sítě, neměli jste moc na výběr. Markovi Zuckerbergerovi bylo čerstvě osmnáct, MySpace měl skoro ještě rok do spuštění, Biz Stone a Evan Williams (zakladatelé Twitteru) čerstvě přišli do Googlu a možná se ještě ani neznali. Už tři roky jste ovšem mohli hodnotit fotky kamarádů přes Hot or Not (inspirační zdroj počátků českého Líbímseti.cz), nebo vyzkoušet úplně novou komunitní sít: hi5.com.

Aktuálně má hi5.com něco přes 70 milionů uživatelů (informace via developeranalytics.com), z toho pouhých 10% z USA. Podle Alexy je hi5 dvojkou v Portugalskou a Angole, trojkou v Thajsku a Ekvádoru, čtyřkou v Peru, pětkou v Rumunsku (!), atd.

Nyní hi5 přichází s relaunchem, který by mohl pomoci vrátit se zpět alespoň do alexí top 20 (aktuální rank=38). Základní sociální a komunitní prvky zůstávají, důraz je ovšem nyní kladen na sociální hry. Strategie zaměřená na sociální hry je sázkou na jistotu. Těžko říct, kde by byl dnes Facebook bez Zyngy a dalších vývojářů herních platforem. Ani MySpace se koneckonců nedrží zpátky.

hi5 social games

Hi5 jde vývojářům hodně vstříc. Připravili nově zrevidovanou dokumentaci pro API, a především už několik měsíců (od května) funkční model virtuální měny (a pro uživatele má hi5 připraveno více než 60 různých platebních bran). Vývojářům nabízí revenue share model 50/50.hi5 virtuální měna

I když hi5 nemá stovky miliony uživatelů (natož pak stovky milionů hráčů), na rozdíl od Facebooku na hrách již vydělává. Podle informací, které hi5.com poskytl serveru TechCrunch, tvoří hry již nyní třetinu celkového trafficu a 15 % z celkových výnosů.

Jen pro zajímavost: nejhranější hrou je aktuálně RockYou Pets (obdoba hry Pet Society na Facebooku) s takřka 750 tisíci aktivními hráči, dvojkou je Barn Buddy (á la FarmVille) s 600 tisíci hráči, trojka Organized Crime (á la Mafia Wars), čtyřka je Poker Palace (Zynga Poker) s 320 tisíci hráči.