Hangouts: Co všechno už umí a jaký význam mají pro Google

Není pochyb o tom, že Hangouts poměrně rychle vystoupily z řady jinak nenápadných funkcí Google+. Na rozdíl od rozšířenějšího Skypu nebo Face Time pro Mac se může v jednom videohovoru propojit až deset lidí a mohou navíc využívat řady dalších užitečných funkcí, které zefektivní pracovní virtuální meeting nebo oživí běžný přátelský rozhovor na dálku. Nedávno přibyly integrace Google Docs a Voice a zcela nově se portfolio Hangouts rozrůstá i o několik užitečných a zábavných aplikací od různých vývojářů.

Nově v Hangouts: aplikace

Na konci minulého týdne Google oznámil, že uvolňuje Hangouts API. Ta byla vývojářům v náhledu zpřístupněna už v září, teprve teď ale získali možnost sdílet své aplikace s celou Google+ komunitou. Plody prvotní vývojářské práce už mohou někteří uživatelé v Hangouts zaznamenat pod novým tlačítkem App, ostatním budou postupně zpřístupňovány.

Z profesního hlediska určitě zaujmou aplikace Cacoo a SlideShare, obě mají ambice výrazně obohatit a zefektivnit spolupráci lidí na dálku. Cacoo umožňuje během rozhovoru vytvářet, sdílet a upravovat nejrůznější diagramy…

SlideShare pro změnu ulehčuje prezentace na dálku. Uživatelé přitom nevidí pouze vložený soubor s prezentací, ale mohou sledovat přímo prezentujícího člověka a libovolně přepínat mezi mluvčím a daným souborem.

Další aplikace pak patří do oblasti her a zábavy:

  • Aces Hangout – hraní pokeru s přáteli, tváří v tvář
  • Clubhouse Challenge – testování vašich znalostí z oblasti populární kultury, hrají týmy proti sobě
  • Scoot & Doodle – ve stylu „něco prostě nakresli“, jednoduché malování a vybarvování
  • Google efekty – umožňují měnit si vlasy, přidávat brýle, knírky, masky apod.

Díky uvolnění API lze očekávat, že na sebe další aplikace nenechají dlouho čekat. Vývojáři mohou umisťovat linky na své aplikace přímo do Google+ a zároveň mohou přidat tlačítko Hangout přímo na své stránky, jako to například už udělala Bravo TV pro Clubhouse Challenge.

Integrace Google Docs a Voice

I jinde je vidět, že si tým Google+ uvědomuje význam Hangouts, protože na nich v poslední době usilovně pracuje. Od 13. března už například není sdílení Google Docs v rámci videochatu jen pro vyvolené, ale je nově přístupné pro všechny uživatele. Tato integrace umožňuje přidat do konverzace libovolné dokumenty, během rozhovoru mezi nimi přepínat a podle potřeby je v reálném čase editovat.

Při podzimním testování se ukázala široká využitelnost této integrace – od debat nad poznámkami z přednášky, přes plánování harmonogramu dovolené až po obyčejné čmáranice nebo dokonce hraní Aktivit.

Druhou nedávnou novinkou, opět skvěle využitelnou i pro pracovní prostředí, je integrace Google Voice. Ta umožňuje telefonování v rámci Hangouts – do rozhovoru tak můžete přidat i kolegu, který zrovna není v dosahu internetu.

Zajímavé projekty využívající Hangouts

Asi nejčastějším způsobem veřejného využití služby Hangouts je zatím virtuální setkání s celebritami nebo politiky. V září se mluvilo o Hangoutu s frontmanem Black Eyed Peas, říkajícím si Will.I.Am, v říjnu jsme mohli živě sledovat setkání Dalajlámy a arcibiskupa Desmonda Tutu, v lednu pak do stejných vod vstoupili i David Beckham nebo americký prezident Barack Obama. Prostřednictvím Hangouts se politice rozhodla věnovat také televizní stanice Fox News, která tu připravila sérii rozhovorů s americkými prezidentskými kandidáty pro příští volby.

Pozadu nezůstává ani samotný Google, který 13. března spustil sérii živých diskuzí nazvaných Versus, kde známé osobnosti diskutují nad aktuálními problémy dneška. Záznam první debaty, jejímž tématem byl boj proti drogám, nabízí následující video:

Že se na Hangouts dá i vydělat ukazují další dva příklady. Prostřednictvím stránky ChefHangouts se můžete virtuálně účastnit vybraného kurzu vaření – stačí si jen na daný čas připravit všechny suroviny a notebook k plotně. Nebo tak můžete naopak nabídnout své vědomosti veřejnosti a něco si přivydělat.

Z podobného konceptu těží i kytarista Rob Michael, který dává prostřednictvím Hangouts a Skypu všem zájemcům individuální lekce. Skrze Hangouts přenáší i některé své koncerty.

Využití Hangouts jsou tedy poměrně široká a novinky v podobě různých vychytávek stále přibývají. Mohly by se tak namísto původně glorifikovaných Kruhů snadno stát záchranou pro celý Google+ a nakonec možná i jedinečným samostatným produktem. O tom, jak celá služba vznikla, se můžete více dozvědět z Hangoutu pořádaného v rámci Google Plus Week: