Hackněte svou facebookovou Timeline a vytvořte si originál

Nová Facebook Timeline, česky Moje historie, se líbí. Úvodní fotku profilu, která zabírá na šířku celou stránku, je ale potřeba nějak oživit, jinak trochu nudí. Právě tohoto prostoru pro vylepšování se už zhostilo několik aplikací. Není to ostatně nic překvapivého, touha uživatelů Facebooku odlišit svůj profil je dobře známá a velkou oblibu získaly kreativní zlepšováky už u stávající podoby profilu.

První vlaštovka nabídla fotokoláž z přátel

Nejrychleji na změnu zareagovala společnost Graphic Flash. Ta se dříve specializovala na vytváření facebookových bannerů, které už ale součástí nové Timeline nejsou, a proto se společnost přeorientovala. Přinesla službu Facebook Covers, která umožňuje vytvořit si originální úvodní fotku.

Na výběr přitom máte několik možností – vybrat a upravit si fotku vlastní, zvolit některou z množství přednastavených fotek s různou tematikou (abstraktní, filmy, hudba, svátky a oslavy, příroda, zvířata a další) nebo si vytvořit fotokoláž z vámi vybraných přátel.

Vyzkoušela jsem možnost koláže. Při jejím vytváření vidíte malé ikony profilových fotek vašich přátel, chybí u nich jména, ale lze je označit. Není ani jasné, podle jakého klíče jsou fotky řazeny, takže se v nich vašich nejoblíbenějších čtyřiadvacet přátel může hledat trochu těžko. U většiny fotek v koláži jsou navíc patrné stopy ztrátové komprese.

Druhou aplikací v řadě je Coverize.me, služba spuštěná ve středu. Ta disponuje pouze kolekcí přednastavených fotek. Jak už poznamenal server All Facebook, jde především o recyklované spořiče obrazovky, bannery a pozadí Twitteru.

Téměř čtyřicet kategorií Coverize.me zní sice zajímavě, málokterá ale obsahuje více než dvě fotky. Navíc je docela problém v nich najít nějaký zajímavý motiv – kategorie auta obsahuje jen dvě loga výrobců, pod svátky člověk najde americkou vlajku a podobně. Je tu tak akorát pár pěkných abstraktních motivů. Úvodní fotky vytvořené touto aplikací ještě ke všemu obsahují logo Coverize.me v pravém dolním rohu.

Odkazy na sociální sítě či loga na titulce

Ve stejný den jako Coverize.me se objevila také aplikace Facebook Timeline Cover Creator od společnosti Face It Pages. Ta přinesla jednu zásadní novinku, a to možnost vložit do fotky informace jako biografii, logo, grafiku a především odkazy na další sociální sítě. Tato služba by tedy měla být skvěle využitelná pro vlastní propagaci, trochu nepochopitelně ale nabízí opět pouze přednastavené fotografie. Znamená to tedy, že ve Facebook Timeline Cover Creator nemůžete libovolně vybírat mezi svými fotkami a to je škoda.

Proč ale ten podmiňovací způsob? Přestože mě služba nechala se zaregistrovat, nemohla jsem ji vyzkoušet. Cíl, na který ukazuje odkaz Create Timeline Cover, není (alespoň v tuto chvíli) dostupný.

Všechny služby jsou zatím v podobném duchu

Ve čtvrtek byly spuštěny další dvě služby pro tvorbu úvodních facebookových fotek. Fresh Facebook Covers a FacebookCovers.org. Obě nabízejí opět kolekci přednastavených fotek, které jsou rozdělené do různých tematických kategorií a bohužel podobně jako Coverize.me otisknou svůj název, respektive webovou adresu do pravého spodního rohu u každého použitého obrázku.

Fresh Facebook Covers ale oproti Coverize.me nabízí pěkný výběr těchto přednastavených fotek. Mezi více než dvě stě poměrně kvalitními kousky si může vybrat každý. Vybranou fotku si ale musíte uložit do počítače a manuálně ji nahrát mezi své fotky na Facebooku. Trochu pracnější postup, fotky stojí zato, ale výsledek vidíte sami.

Přestože Facebook nabízí možnost vloženou úvodní fotku přetáhnout do správné pozice, z nějakého důvodu tato funcionalita nefunguje. Proto mám ve výsledku auto bez střechy.

Poslední zmíněná služba FacebookCovers.org nabízí kolekci asi čtyřiceti obrázků. Nejsou špatné, ale výběr bych si určitě představovala ještě bohatší. Na rozdíl od Fresh Facebook Covers je zde ale nahrání fotky velmi snadné – při prohlížení fotek vidíte po pravé straně každé z nich umístěné tlačítko Add to profile. Fotka se nahraje do facebookového alba a vy si ji jen nastavíte jako úvodní.

Výsledek vypadá například takto:

Závěr? Výběrem přednastavených fotek na mě nejvíce zapůsobila služba Fresh Facebook Covers, kde však zároveň musíte vybranou fotku nahrát do fotoalba na Facebooku manuálně. Úplně první aplikace Facebook Covers pak zatím jako jediná nabízí možnost nahrát a upravit svou vlastní fotku či udělat koláž z přátel.

Vzhledem k tomu, že nový Facebook je záležitost stará teprve necelých deset dní, určitě se brzy dočkáme vylepšování již existujících služeb nebo nějakých dalších zajímavých aplikací. Doufejme, že někdo dokáže načrtnuté cesty spojit do jedné skutečně funkční a interaktivní služby s více možnostmi.

Když na nějakou narazíte (nebo jí vytvoříte), dejte nám vědět.