Pákistán sice má s novou vládou i novou ministryni IT Anushu Rahman Khan, jeho přístup k YouTube se s touto obměnou ale výrazně nemění. I nová vláda totiž ústy své ministryně stále požaduje, aby YouTube v zemi filtrovalo “rouhačský a závadný” obsah. Na to videohostingový server od Googlu nepřistoupil již minulý rok, což 17. září vedlo v Pákistánu k jeho zákazu. Nová ministryně navíc prý naznačila, že v krajním případě by mohlo dojít až k blokaci všech služeb Googlu, včetně vyhledávání.
“Vše záleží na našich jednáních. Pokud budou trvat na svém stanovisku, můžeme Google v Pákistánu jako krajní možnost zablokovat, na webu totiž existuje dostatek alternativních vyhledávačů,” uvedla prý ministryně pro pákistánské The News Daily. Naopak pokud by došlo k filtraci obsahu, blokace YouTube by mohla být trvale zrušena.
Problémy spustilo loni v září protiislámské video Innocence of Muslims, které vedlo hlavně v muslimských zemích k protestům, které si vyžádaly na 50 mrtvých. YouTube není jedinou západní službou, která je v zemi blokovaná, loni byl zablokován i Twitter, a krátkodobě měl podobné problémy i Facebook.
YouTube poskytuje lokalizované verze svých služeb ve 49 zemích, ve kterých také zároveň filtruje obsah tak, aby neporušoval místní zákony. Pákistán zatím mezi tyto země nepatří, i proto, že zorientovat se v místních zákonech a spojit se s lokálními tvůrci obsahu zabere nezanedbatelné množství času.
Via cnet