Google Wave se možná vrátí jako Apache open source

Jedno z méně šťastných dětí Googlu, sociální síť Wave, zažila během roku své existence strmý vzestup i pád. V době svého uvedení byl Wave označovaný i tak silnými slovy jako „zabiják e-mailu“. Pravda, jeho počáteční masové šíření vypadalo vskutku velkolepě, což ovlivnilo i kritiky expertů. Stejně rychle, jako tato bomba vybuchla, ale také utichla. V srpnu pak Googlu došla trpělivost a svému nepovedenému produktu dal definitivní vale, když oznámil, že přestává pracovat na jeho dalším vývoji.

Zelená pro developery

Přestože Google hned na počátku oznámil, že částečně zpřístupní zdrojový kód Wavu, uživatele čekaly chvíle nejistoty, kdy nebylo jasné, o jak velkou část půjde. Nakonec se Google rozhodl zveřejnit většinu kódu ve formě téměř kompletní aplikace, kterou nazval „Wave in a Box“. Tohoto Wave balíčku se ihned ujali developeři rozhodnutí udržet skomírající službu při životě a dále ji rozvíjet.

Vývojáři z Novellu i odjinud nyní udělali opravdu zlomový krok. Nabídli svůj open source Wave kód, na němž doteď pracovali, společnosti Apache Software Foundation. Ta je dobře známá pro svůj populární webový server Apache a zaštiťuje na sto projektů s otevřeným kódem. Apache Foundation v tuto chvíli hostí Wave v jakémsi čekatelském inkubátoru, který server the Register popisuje následovně: „fáze, jíž musejí ASF projekty projít před tím, než se stanou plnohodnotnými projekty“.

Jak vypadá Apache Wave

Návrh služby Wave potencionálně zaštítěné Apache Foundation je nazván Apache Wave Proposal. Na jeho realizaci mají podle Mashablu zájem nejen běžní uživatelé Wavu, ale také někteří lidé z Googlu, Novellu, SAP a dokonce i z amerického vojenského námořnictva. Ano, ti všichni Wave údajně využívají.

Samotný návrh má tři hlavní záměry: převést úložiště zdrojových kódů Wavu z Googlu do infrastruktury ASF, dostat Wave do stavu, kdy lze pracovat na jeho dalším vývoji a přitáhnout k projektu další vývojáře. Na jednu stranu návrh připouští, že může jít o riskantní projekt vzhledem k tomu, že Wave neměl úspěch ani u takového giganta, jakým je Google. Na druhou stranu nezapomíná zdůraznit, že už jeho využívání americkým vojenským námořnictvem je důvodem k jeho pokračování.

Konečné rozhodnutí, zda Wave opravdu dostane nový život, teď nicméně leží na Apache Software Foundation. Chtěli byste ho zpátky?

Via Mashable, VB