Google nyní najde i komentáře z diskuzního pluginu Facebooku

Facebook nabízí jasný způsob, jak zabránit internetovým vyhledávačům, aby informace, které na sociální síti o sobě sdělíte, indexovaly. Stačí zaškrtnout v nastavení správnou kolonku a dál již se nemusíte o nic starat, máte vystaráno. Pokud byste ovšem čekali, že máte vystaráno vždy a ve všem, asi budete zklamaní. Ve skutečnosti se totiž objevila zpráva, že Google začíná indexovat komentáře, jež uživatelé na různé weby vkládají přes příslušný plugin Facebooku.

Plugin pro komentáře jistě znáte, jde o předpřipravený kód vyžadující minimální úpravy, který mohou vydavatelé vkládat na svoje weby. Tím umožňují návštěvníkům diskutovat pomocí svých profilů na Facebooku. Diskuze přes plugin probíhá pod skutečnými jmény, resp. pod jmény, pod nimiž jsou diskutující registrováni na Facebooku, která by podle pravidel největší sociální sítě měla být skutečná.Už ze samotného principu věci by tedy taková diskuze měla být slušnější než náhodná anonymní diskuze bez registrace, a dost možná i používanější než běžná diskuze s potřebou registrace, protože Facebook má dnes skoro každý.

Umožní Facebook indexaci zakázat?

Indexace probíhá jen u komentářů přes plugin, indexovány jsou také komentáře přes nástroje Disqus a Intense Debate. Pokud máte indexaci svého profilu na největší sociální síti vypnutou, nemusíte se bát, že by vyhledávače měly přístup k něčemu z toho, co přes aplikaci nebo homepage píšete přímo na Facebook. K indexaci zřejmě vede povaha pluginu, který je zamýšlen pro veřejné diskuze, a tím také veškeré komentáře přes něj vložené jsou neomezeně viditelné. Od toho je k přístupu indexovacích robotů již jen krůček.

I přes relativní zřejmost neomezené veřejnosti komentářů vložených přes plugin by Facebook mohl uživatelům alespoň nějakým jednoznačným způsobem dát najevo, že takto vložené komentáře může vidět každý včetně vyhledávačů. Jistě je pravda, že to oboje vyplývá z povahy pluginu a jeho účelu. Některým uživatelům tyto skutečnosti ale stejně nemusí docházet, a kdyby byli taktně upozorněni, že si napsané může přečíst třeba i jejich partner, děti či současný nebo potenciální zaměstnavatel, byli by ve formulování komentářů opatrnější. Další a ještě lepší možností by samozřejmě bylo, kdyby Facebook uživatelům umožnil indexování komentářů zcela zakázat.

Poděkujme chytřejším robotům

Podle dostupných zpráv je indexace komentářů novou záležitostí, způsobenou tím, že se boti Googlu stali chytřejšími než byli dříve. Dříve totiž nebyli schopni přečíst, co za text se skrývá pod tagem „iframe“ a javascriptovým kódem v něm, přes který pluginy Facebooku fungují. Podle Matta Cuttse z Googlu nyní indexovací robot umí provádět kódy JavaScript a AJAX a dostane se tak k dynamickým komentářům pod nimi ukrytým.

Kromě uživatelů novinka samozřejmě hraje roli i pro všechny tvůrce SEO, pro které komentáře přes plugin nyní mohou hrát roli v optimalizaci. Zůstává samozřejmě otázkou, jakou váhu budou mít například odkazy vložené přes komentáře. Kvůli případným spammerům se dá očekávat, že pravděpodobně vysoká nebude.

Via DI, MP