Google+: 50 milionů uživatelů a pět tajných vylepšení

Google+ se po otevření svých stavidel dočkal prudkého nárůstu návštěvnosti i počtu uživatelů. Kromě toho je možné sdílet Kruhy a programátor Matt Mastracci objevil shodou náhod pět nově připravovaných funkcí, které vypadají poměrně zajímavě.

Google+ již je na světě tři měsíce a za tuto dobu dosáhnul úspěchu, který by před jeho spuštěním pravděpodobně čekal málokdo. Vždyť po nepříliš úspěšných projektech Buzz a Wave média sociálním schopnostem Googlu nevěřila a hlasy, že Google do této oblasti někdy vykročí správnou nohou, by se byly daly spočítat na prstech jedné ruky.

Uplynulo trochu času a všechno je jinak. Přestože Google+ má svoje chyby a o skutečně masový a dlouhodobý úspěch bude muset ještě bojovat, start se rozhodně povedl. Po veleúspěšném začátku, kdy Google+ lámal jeden rekord v počtu uživatelů za druhým, ovšem užívání začalo silně upadat, a to natolik, že před otevřením služby pro veřejnost minulý týden (tedy zrušením pozvánkového systému) se například v USA týdenní návštěvnost pohybovala kolem 1,1-1,2 milionu. Po otevření se dle Hitwise počet návštěvníků zvýšil o 1269 procent na zhruba 15 milionů.

Své si samozřejmě k situaci řekl i Paul Allen, který si svojí analýzou výskytu příjmení (na jejímž základě počítal počet uživatelů Google+) udělal natolik velké jméno, že ho dle jeho vlastních slov oslovilo několik velkých investorů zajímajících se o statistické odhady. Podle jeho pondělního postu na G+ překonala síť v neděli 50 milionů uživatelů, se započítáním statistické odchylky měření by byl ochoten připustit, že se tak stalo až později během tohoto týdne. Allen v tomto kontextu mluví o navýšení počtu uživatelů o 2 miliony denně.

Sdílejte Kruhy, nejen s Kruhy

Google také v úterý představil další novinku ve funkci Kruhů. Máte-li nějaký zajímavý Kruh kontaktů, můžete jej nyní sdílet. To znamená, že skupina uživatelů, s nimiž jej budete sdílet, uvidí všechny kontakty v tomto Kruhu. Co naopak neuvidí je název Kruhu, ten podle slov Googlu vždy zůstane soukromý.

S Kruhy souvisí i další zpráva. Matt Mastracci, programátor a CTO startupu Gri.pe, se pokoušel zprovoznit si sdílení Kruhů ještě před jeho oficiálním spuštěním. Místo toho se mu povedlo ve zdrojovém kódu objevit hned pět nových funkcí, které Google+ pro své uživatele připravuje. Google jeho zjištění samozřejmě nekomentoval.

  • Propojení s Google Voice – Mastracci objevil indicie nasvědčující tomu, že by mohlo dojít k propojení G+ a Google Voice. Jednou z nich byl byla například položka nastavení “povolit lidem, aby mi volali z mého profilu”.
  • Otázky a odpovědi Google Experts – Podobně jako Yahoo Answers by měla fungovat služba Google Experts. Uživatelům slibuje odpověď na jejich otázku nejpozději do pěti minut.
  • Psaní na zeď – Na rozdíl od Facebooku na Google+ zatím nelze uživateli nechat vzkaz na zdi. Podle všeho je ale tato funkce zvažována, dle současné podoby kódu by však měla fungovat s jednou významnou odchylkou, kdy příspěvek uvidí pouze majitel zdi a ne jeho kontakty.
  • Nové možnosti pro fotografie – Mastracci objevil nové možnosti pro nastavení a prohlížení fotografií. Vzhledem k dominanci, s jakou konkurenční Facebook ovládá právě tento segment, bude Google muset přijít s něčím silně originálním.
  • Předvolby pro nastavení soukromí – Čtyři předvolby pro snadné nastavení soukromí, které za uživatele nastaví podle určitého klíče všechny dílčí položky.

Předvolby pro nastavení soukromí

Ani jedna z nových funkcí není zatím oficiálně oznámena, není proto jisté nejen kdy, ale ani jestli vůbec budou skutečně zavedeny.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nejlepší odpovědi z Quory si můžete stáhnout jako knihu v PDF

Sociální síť Quora věnovaná otázkám a odpovědím na ně se o své přední uživatele pečlivě stará. Kromě věcí jako jsou speciální trička či odznaky pro ně v minulém roce vydala také knihu s jejich nejlepšími odpověďmi z let 2010 až 2012, kterou si nyní s mírným zpožděním může stáhnout každý.