Geolokační služby na Facebooku se pomalu ale jistě blíží

Informaci jako první přinesly New York Times na svém blogu, poté následovaly další servery. K uvedení funkcí by mělo dojít na developerské konferenci f8, probíhající každý rok, tentokrát s datem konání 21.-22. dubna.

K tomu, že na největší sociální síti dojde k uvedení geolokačních funkcí se schylovalo již dlouho. Přesněji, Facebook na nich pracuje asi rok a vloni přistoupil i ke změně svých podmínek tak, aby je zmiňovaly. Ve stejné době došlo k prohlášení, že využívání geolokačních funkcí bude (samozřejmě) na osobní volbě uživatele. Těch, kteří budou mít zájem, přitom může být až 100 milionů (což je počet uživatelů, kteří Facebook pravidelně využívají prostřednictvím svých mobilních telefonů).

Foursquare, Gowalla, Loopt – konkurence?

Podle zdroje New York Times Facebook nechce konkurovat menším službám zaměřeným na služby související s lokací uživatelů. Právě naopak, Techcrunch totiž zjistil, že chce s těmito službami spolupracovat. V nabídce bude jak vlastní základní lokační funkce Facebooku, tak API rozhraní, které bude k dispozici vnějším developerům. A podle informací, které se Techcrunchi podařilo získat, se prý testuje beta mobilní aplikace, která právě Gowallu a Foursquare na Facebook napojí.

Kdo by doufal, že po vyjádření zůčastněných budeme moudřejší, tak se mýlí. Facebook nechce spekulace zatím oficiálně komentovat, a vyjádření Foursquare a Gowally je vyhýbavé a nic neříkající (nicméně spolupráci s Facebookem nevyvrací). Místo toho společnosti uvádějí, že geolokační API Facebooku bude veřejně přístupné pro každého, a že spolupráce s Facebookem by pro jejich služby jistě byla přínosem a patří mezi jejich dlouhodobé cíle.