Francouzský CNIL udělil Googlu rekordní pokutu za špatnou ochranu soukromí

Francouzský CNIL, obdoba našeho Úřadu pro ochranu osobních údajů, udělil vyhledávači Google nejvyšší pokutu ve své historii. Částka to ale přesto nijak závratná není. Úřad totiž nemůže jít výš než na 150 tisíc eur.

“Nové” sjednocené podmínky nakládání s daty, které Google představil v březnu 2012, již se v Evropské Unii přes rok řeší na centrální úrovni i lokálně v jednotlivých státech. To ale společnost prozatím nepřimělo, aby snad výzvy a připomínky oficiálních míst starého kontinentu vyslyšela a provedla požadované změny.

Trpělivost již koncem minulého roku došla úřadům ve Španělsku a Holandsku, nyní přibyl i francouzský CNIL. Ten Google za změny v oblasti zpracování dat uživatelů pokutoval 3. ledna a rozhodnutí zvěřejnil včera. Googlu uložil nejvyšší pokutu ve své historii a zároveň maximum, které mu zákon dovoluje, 150 tisíc eur. Španělská pokuta byla šestkrát vyšší, 900 tisíc eur, složená ze tří prohřešků po 300 tisících. Pokud Google situaci ve Francii do tří měsíců nenapraví a rozhodnutí úřadu nevyslyší, může jej CNIL pokutovat znovu, tentokrát až do výše 300 tisíc eur.

Jak španělský, tak holandský i francouzský úřad vycházely ze stejného posudku expertní skupiny Evropské unie nazvané Pracovní skupina článku 29. Ta sice sama nemůže vydávat závazná rozhodnutí ani je vynucovat, je ale složena z nejvyšších představitelů úřadů pro ochranu osobních údajů celé sedmadvacítky, které její názory mohou vynucovat lokálně ve svých zemích.

Pracovní skupina článku 29 přitom nevytýkala Googlu sjednocení podmínek asi stovky služeb do jednoho dokumentu jako takové. Namísto toho se jí nelíbilo několik momentů, které s tím sice souvisí, bylo by ale možné jim předejít i v rámci jednotných podmínek:

  • Google dostatečně detailně uživatele neinformuje o způsobu zpracování dat ani o tom, za jakým účelem jejich data zpracovává.
  • Společnost nepostupuje v souladu se svou povinností získat souhlas uživatelů s používáním cookies.
  • Google neuvádí, po jak dlouhou dobu získaná uživatelská data uchovává.
  • Společnost navíc podle názoru Pracovní skupiny bez odpovídajícího právního důvodu kombinuje veškerá data získaná napříč všemi službami.

CNIL také rozhodl o povinnosti Googlu zveřejnit odkaz na rozhodnutí na francouzské domovské stránce vyhledávače www.google.fr. Celkem řízení s Googlem zatím zahájily na základě nesplnění podmínek Pracovní skupiny úřady v šesti zemích unie. Lze tak očekávat, že řada udělených pokut za nové podmínky ještě zdaleka není u konce.

Google už se k celé akci vyjádřil.  Zveřejňujeme v nezkrácené verzi. “S Francouzským úřadem pro regulaci informačních technologií (CNIL) jsme v rámci celého procesu úzce spolupracovali, abychom objasnili naše zásady ochrany osobních údajů včetně toho, jak nám umožňují vyvíjet jednodušší a přínosnější služby pro uživatele. Zprávu úřadu důkladně prostudujeme a na základě toho pak vyvodíme naše další kroky,“ zní stanovisko světové internetové jedničky.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Proč už Facebook nebaví prokliky a jaký je dopad na soukromí

Včerejší den přinesl hned dvě velké a již nějaký čas očekávané novinky kolem reklamy na Facebooku. Brad Smallwood rozvedl poznatky Facebooku v oblasti efektivity kampaní na sociální síti a společnost také vydala článek, v němž vysvětluje záruky ochrany soukromí uživatelů ve svých posledních reklamních projektech.
Přečtěte si více

Jak je na tom messenger, bude lepší organický dosah nebo a proč nosí Mark pořád jedno tričko: odpovídal sám zakladatel Facebooku

Facebook se podle jeho zakladatele Marka Zuckerbega přizpůsobuje tomu, co po něm lidé chtějí. Messenger ale zůstane a organický reach se nezlepší... Šéf sociální sítě začal pravidelná setkání 'nad dopisy diváků'. A otázky, které dostává, prý mění směr, kterým se web vydává. Jaké bylo jejich první kolo?