Fotografie: Facebook spustil své nejnovější datové centrum ve Švédsku

Nejnovější datové centrum Facebooku, které sociální síť spustila během včerejška, je prvním v Evropské unii a také prvním, ve kterém Facebook používá výlučně svůj vlastní hardware.

Před časem se krásnými fotkami svých datových center pochlubil Google, za pozornost ale stojí i včera spuštěné centrum Facebooku v městečku Luleå na severu Švédska. To bylo připravováno již od konce roku 2011 a oproti Googlu je podle očekávání výrazně více… modré. Díky poloze v chladném švédském klimatu poblíž místní řeky Lule a díky použití vlastního spořivého hardwaru by mělo být jedním z nejefektivnějších datových center na světě.

Facebook tvrdí, že jeho nové úložiště má energetickou efektivitu (PUE, power usage efficiency) 1,07. Jde o velmi efektivní využití energie, teoreticky nejefektivnější možné je 1,0, to ale prakticky není dosažitelné. Vysoké efektivity datové centrum dosahuje kombinací využití místních zdrojů a vlastní infrastruktury vytvořené v rámci Open Compute Project, projektu snažícího se o design energeticky co nejefektivnějšího hardwaru. K chlazení je používán studený švédský vzduch, zbytek tepla vyprodukovaného servery a dalším vybavením je používán k vyhřívání obytných prostor. Vše je poháněno výlučně elektřinou z lokálních vodních elektráren.

Jedná se o první datové centrum Facebooku v EU, nebude ale sloužit pouze starému kontinentu – naopak má pomoci zrychlit fungování největší sociální sítě pro všechny neamerické uživatele. Celé album fotografií datového centra Luleå naleznete na jeho oficiální stránce, kde jinde než na Facebooku.

Total
0
Shares
Další články