Facebook zrychlil mazání fotek, netrvá už roky

Facebooku se konečně podařilo opravit chybu, kvůli níž některé staré fotografie nebylo možné nadobro smazat z jeho serverů. Kromě toho umožnil individuální nastavení úrovně soukromí u jednotlivých profilových fotografií.

Facebook převádí své fotografie na nový systém, ve kterém je časový limit pro cache fotografie na serverech CDN (content delivery network) stanoven na 30 dní. Právě s těmito “zbytky” fotografií byly v minulosti problémy – ačkoliv uživatel fotografii ze svého profilu smazal a ona z něj skutečně zmizela, na CDN serveru zůstala a kdo měl k dispozici přímý odkaz na obrázek, mohl ji stále načíst.

Například čtenáři serveru Ars Technica si v minulosti stěžovali na to, že jejich fotografie takto zůstaly dostupné i více než tři roky. Redaktorovi serveru se podařilo s vlastními fotografiemi ověřit roční zpoždění. Podle aktuálních pokusů webu trvá nyní odstranění nově smazaných fotografií z přímého odkazu kolem dvou dní. To je o hodně lepší výsledek než tři roky, ve srovnání s Flickerem nebo Twitterem, kde dochází k odstranění fotografie okamžitě, tu ale stále zůstává nepříjemná časová prodleva.

Z oblasti fotografií pak pochází ještě jedno drobné vylepšení, Facebook totiž nově umožňuje nastavit úroveň soukromí profilových a cover fotografií u každé zvlášť, s tím, že aktuální fotografie je vždy povinně veřejná. V minulosti bylo možné viditelnost těchto fotografií nastavit jen pro celé album, tedy pro všechny stejně. Naopak u ostatních fotografií starý režim zůstává, nastavit jejich úroveň soukromí lze pouze na úrovni celého alba.

Via AT, TC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Rdio versus Deezer. Kterou službu vybrat?

Je to neuvěřitelné, ale už i v České republice dochází k souboji streamovacích služeb. Něco, co bylo nedávno naprosto nepředstavitelné. Na trh v minulých dnech dorazila služba Rdio a naši dvorní terénní výzkumnici Elišku Vyhnánkovou samozřejmě velmi zajímalo, jestli zůstat u předplatného Deezeru, nebo vzít kramle ke konkurenci. Jdeme srovnávat!