Facebook začíná prodávat automaticky přehrávané videoreklamy

Za cenu od 1 do 2.5 milionů dolarů na den si od včerejška může úzká skupina partnerů Facebooku pořídit videoreklamy automaticky přehrávané v news feedu. Uživatelům se tyto reklamy začnou zobrazovat koncem dubna či začátkem května.

Facebook si s automaticky přehrávanou videoreklamou pohrává již skoro rok. Za tu dobu bylo spuštění nového formátu několikrát odloženo, jak se sociální síť snažila najít model, který by byl pro uživatele co nejpřijatelnější a pokud možno je neobtěžoval.

Nyní je ale konečně vše připraveno k ostrému startu, který Facebook oznámil během včerejška. Prozatím bude sociální síť nabízet nové reklamy jen několika svým partnerům, se kterými již má úzké vzájemné vztahy. První reklamy sice Facebook nabídl partnerům včera, uživatelům by se ale měly v news feedech objevit až na přelomu dubna a května.

Aby Facebook zajistil, že budou nové reklamy co nejvyšší kvality a nebudou uživatele obtěžovat, plánuje několik opatření. Za prvé, reklama se v news feedu sice bude přehrávat autmaticky, ale pouze v malém prostoru, který je videu traadičně vyhrazen v rámci příspěvku, a navíc potichu bez zvuku. Až pokud uživatel na reklamu klikne či (na mobilech) poklepe, zvětší se na celou obrazovku a spustí se zvuk. Spoty budou mít kolem 15 vteřin délky, a jak už média informovala v minulosti při odložených startech, denně by se jednomu uživateli neměly zobrazit více než tři.

Druhým zásadním opatřením pak je předběžná kontrola kvality videospotů, na které se sociální síť dohodla se společností Ace Matrix. Reklamy, které Ace Matrix nevyhodnotí jako dostatečně dobré, uživatelé v news feedu nikdy neuvidí. Ace Matrix bude pomáhat hodnotit prvky jako kreativitu, zda reklama stojí za vidění (watchability) a emocionální odezvu diváků.

Bloomberg uvádí jako cenu za den reklamy 1 až 2.5 milionu dolarů, což se shoduje s cenou, o které se hovořilo již během loňského roku. Cena nicméně nebude pevně stanovená předem, budou pouze domluvena kritéria pro její výpočet. Podle dohody se sociální sítí bude videoreklamu měřit Nielsen Online Campaign Ratings. Ten její úspěšnost vyhodnotí podle podobných kritérií, jaká se používají u televizní reklamy, a podle toho bude zpětně vypočtena cena za každý prodaný spot.

Facebook k tomu, jak bude reklama fungovat, vytvořil ukázkové video:

Total
0
Shares
Další články