Když létají miliardy: Facebook může za WhatsApp nakonec zaplatit až 19 miliard

Zapomeňte na akvizici Instagramu. Miliarda dolarů jsou dnes už jen drobné, dnes se nakupuje za 16 miliard. Za tuto částku, převážně ve svých akciích, ale zčásti i v hotovosti, kupuje Facebook chatovací aplikaci WhatsApp. A může to být nakonec ještě o tři miliardy víc.

Google v lednu nasadil laťku, když za 3,2 miliardy koupil startup Nest. Tohle je ale mnohem víc. Tohle je hozená rukavice.

Když Facebook před dvěma lety kupoval Instagram, mnozí kroutili nad akvizicí za miliardu dolarů hlavou. Mark Zuckerberg se ale evidentně nebojí utrácet velké peníze. Potom, co neuspěl s víc než třímiliardovou nabídkou ve Snapchatu, se pořádně praštil přes kapsu a koupil si jinou komunikační službu. A rovnou za šestnáct miliard.

Facebook včera oznámil v dokumentu určeném americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) dohodu o převzetí WhatsApp. Platba je rozdělena na 12 miliard dolarů v akciích Facebooku a 4 miliardy v hotovosti.

K tomu jsou ve hře ještě další 3 miliardy dolarů v akciích s omezenou převoditelností pro současné zaměstnance startupu. Aby je Facebook udržel a po akvizici společnost neopustili, získají akcie až po čtyřech letech od uzavření obchodu. Tím bychom byli už dokonce na devatenácti miliardách.

Pokud by akvizice nebyla úřady schválena a nakonec k ní nedošlo, přijdou si akcionáři WhatsApp na miliardu v akciích Facebooku a miliardu v hotovosti navrch.

Důvody akvizice popsal Facebook v tiskovém prohlášení. Službu aktivně používá 450 milionů lidí, z toho 70 procent denně, s celkovým počtem zpráv na úrovni celosvětově odeslaných SMS. WhatsApp má asi 50 zaměstnanců, z toho 32 vývojářů. Společnost ale nezaměstnává ani jednoho marketéra či PR specialistu — veškerý její růst, který dělá asi 1 milion nově registrovaných uživatelů denně, je zcela přirozený a zasluhují se o něj šířením aplikace sami uživatelé.

whatsapp

Co bude následovat, pokud všechno projde hladce skrz úřednickou mašinérii, je už naplánováno. Jan Koum, ukrajinský spoluzakladatel a také CEO společnosti, se stane členem správní rady Facebooku. WhatsApp si podrží nezávislost. Pod taktovkou Facebooku tak bude fungovat podobně jako poslední roky Instagram, ale hlavně, zůstane i nadále bez reklam. To uživatelům slibuje v blogovém příspěvku sám šéf společnosti Jan Koum. WhatsApp je v současnosti pro uživatele po první rok zdarma, poté platí symbolický poplatek jednoho dolaru ročně.

Jeden ze zakladatelů startupu má přitom s Facebookem nevyřízené účty. Tímto krokem ale Mark Zuckerberg staré rány asi už definitivně uzavřel.

 

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook se naučil rozpoznávat hudbu a video

Do aplikací Facebooku pro iOS a Android brzy zamíří zajímavá novinka. Na základě odposlechu mikrofonem se tyto aplikace naučí rozpoznávat, jakou hudbu zrovna posloucháte nebo jaký pořad sledujete. Kopírují tak známou službu Shazam, která si podobnou funkcí získala miliony uživatelů. Na rozdíl o ní ale Facebook chce, abyste získanou informaci sdíleli s přáteli.
Přečtěte si více

Papež Benedikt si založil oficiální Twitter účet

Současný papež Benedikt XVI. sice proslul udržováním některých vysoce konzervativních přístupů katolické církve po svých předchůdcích, nikdo mu ale nemůže vyčítat nemodernost v oblasti komunikace. Od poloviny prosince se Benedikt chystá začít tweetovat, účet již má připravený.