Facebook vstoupí na burzu 18. května, pro investory natočil video

Jasné již jsou i další detaily. Přesná cena akcií sice bude stanovena až 17. května, pohybovat se ale bude v rozmezí 28 až 35 dolarů za kus. Facebook nově vydá 180 milionů akcií, dalších 157,4 milionu budou prodávat stávající akcionáři. Celkem tedy bude pro zájemce k dispozici 337,4 milionu akcií.

Pokud by cena pro emisi akcií byla určena na střední hodnotu rozmezí, získal by Facebook v rámci IPO celkem 10,6 miliardy dolarů a počáteční ocenění společnosti by vycházelo na 86 miliard. Toto ocenění se nicméně bude velmi rychle měnit podle poptávky, jaká na burze po akciích Facebooku bude, a během prvního dne může snadno vzrůst i o 20 a více procent nad tuto hodnotu.

Akcie, které budou prodávat stávající akcionáři, z velké části patří prvním investorům Facebooku. Jde tedy o podíly získané na základě investic firem a jednotlivců specializujících se na počáteční fáze startupů. V rámci počátku veřejného obchodování je běžné, že tito investoři se svých akcií zbavují a společnost opouštějí. Opačná situace, že by si akcie nechali, je spíše výjimkou. 30 milionů akcií bude prodávat i sám Mark Zuckerberg, přesto si i po IPO podrží pro účely hlasování ve společnosti rozhodující slovo.

Facebook k příležitosti vstupu na burzu natočil půlhodinový videoklip, ve kterém veřejnosti vysvětluje základní principy, cíle a hodnoty svého fungování. Ve zkratce a velmi stručně zde popisuje způsoby, jak pracuje s uživateli a udržuje si jejich zájem, ambice do budoucna, jakým směrem se sociální síť chce vyvíjet, a základní strategie monetizace, tedy reklamu a platby. Mimo jiné šéfové Facebooku ve videu zmínili, že s Facebook Credits počítají i pro další typy transakcí kromě virtuálního zboží, a že pro tyto transakce budou požadovat významně nižší marži než stávajících 30 procent.

Via AF