Facebook vládne Evropě z mobilů. Jaké hrozby přináší?

Podle zjištění výzkumu společnosti CCS Insight Facebook rychle dostává pomyslnou nálepku volby číslo jedna pro evropské mobilní uživatele. Dominuje nejen u těch, kteří hledají zpestření svých chvilek na sociální síti, ale stává se významným výchozím bodem pro všechny mobilní aktivity. V současnosti je Facebook jedním ze tří největších poskytovatelů zpráv či e-mailů a je v nejlepší pozici, aby se stal hlavním zdrojem při sledování videoklipů.

Roste používání mobilních zařízení, sílí i hrozby

Toto šíření mobilního Facebooku s sebou ale nutně nese i bezpečnostní rizika. Už na konci loňského roku jsme přinesli zprávu, že jednou z největších hrozeb předvídaných pro rok 2011 je rostoucí zájem internetových podvodníků o chytré telefony a také stále populárnější tablety. A důkazy o tom, že malware začíná prostupovat světem smartphonů a dalších nových mobilních zařízení, se postupně kupí.

Nejaktuálnější analýzou z této oblasti je Symantec Intelligence Report za červenec. Ve výsledné zprávě se dozvídáme, že za minulý měsíc analýza odhalila výrazný nárůst agresivních technik spojených s rychle se měnícím polymorfním malwarem. V průměru byl jako nebezpečný identifikován jeden z 280,9 e-mailů, což je více než dvojnásobný nárůst za poslední půlrok. Útočnější strategie ze strany počítačových zločinců se projevuje také v oblasti phishingových útoků na mobilní zařízení. Zranitelná místa podvodníci úspěšně odhalují při útocích na WAP stránky pro mobilní zařízení, ale i na doménách, které jsou registrovány pro mobilní zařízení.

Facebook posiluje ochranu

Vývojáři Facebooku se intenzivně věnují ochraně dat svých uživatelů před počítačovými zločinci. Právě včera například tvůrci zpřístupnili ve své mobilní platformě dvě užitečné bezpečnostní funkce. První z nich je „social reporting“, která byla pro klasický Facebook spuštěna už v březnu. Umožňuje varovat členy komunity i samotné tvůrce, pokud uživatel narazí na obsah, který se mu nelíbí. Může tak například označit něčí fotku, na které je zobrazen a nestojí o její zveřejnění. Podle zástupců Facebooku odstraní takto nahlášené snímky v celých  70 procentech sami jejich majitelé.

Druhou z nově testovaných funkcí je možnost vymazat mobilní heslo – například pro situace, kdy zapomenete své přihlašovací údaje. Facebook nově umožní zadat e-mailovou adresu, na kterou následně pošle odkazy pro obnovu profilu. Zatím ale stále pracuje na sofistikovanějším způsobu, jak potvrdit identitu uživatele, aby nedocházelo ke zneužívání funkce.

Jak se bránit a na co myslet

Přestože Facebook v letošním roce na ochraně uživatelských dat intenzivně pracuje, v žádném případě nestačí spoléhat se jen na jeho zabezpečení. Potřeba je také uvědomění samotných uživatelů a zodpovědné využívání sociální sítě i v její mobilní verzi.

Následující tabulka ukazuje různé způsoby přístupů k mobilnímu Facebooku, s nimi související rizika a tipy, jak jim předcházet.

Server Mobile Active přináší kromě této tabulky také přehled šesti užitečných rad, jak bezpečně používat mobilní Facebook:

  • Udržujte své přihlašovací údaje v bezpečí. Používejte silné heslo (kombinace čísel a písmen, unikátní a neintuitivní), odhlašujte se ze svého účtu (zvláště na cizím mobilu nebo počítači). Čeští uživatelé navíc mohou využít i funkcí „upozornění na přihlášení“, nebo „schválení přihlášení“. Pokud máte podezření, že někdo jiný získal přístup k vašemu účtu, okamžitě si změňte heslo.
  • Místo mobilní aplikace využívejte přístupu přes HTTPS. Jako u každé online aktivity, kdy pracujete se svými citlivými údaji, byste měli toto zabezpečené připojení používat na volně přístupné WiFi v každém případě.
  • Dávejte si pozor, jaké informace o vás prozrazuje způsob používání Facebooku vašim přátelům, mobilnímu operátorovi i samotnému Facebooku. Rozumějte nastavení bezpečnosti na sociální síti a sledujte související novinky (zvláště na Facebooku se pořád něco mění). Začít můžete třeba v oficiálním Průvodci nastavením soukromí. Buďte ale skeptičtí – ne vše, co vám tvůrci radí sdílet, je i ve vašem vlastním zájmu.
  • Opatrně v oblasti nelegální činnosti nebo aktivismu. Bez ohledu na vaše nastavení bezpečnosti, vše, co na Facebooku děláte, se archivuje. Vaše soukromá data pak mohou zástupci sítě poskytnout policii (z vlastní iniciativy nebo po výzvě) i bez vašeho vědomí.
  • Zvláště opatrní buďte při sdílení fotek, videí a geolokačních údajů. Na Facebooku je velmi snadné i nechtěně nasdílet příliš mnoho. To mějte dvojnásobně na paměti v případě, že chcete zůstat v bezpečí anonymity (například s krycím jménem).
  • Vždy mějte záložní plán. Může se stát, že sociální síť zaznamená výpadek, nebo bude zablokována. Mějte zadní vrátka, ať netrpíte vy sami nebo váš byznys.

Via MA, CCSI, RWW