Facebook už se definitivně rozhodl, jak budou vypadat naše nové profily

Facebook v poslední době začal, zdá se, více naslouchat svým uživatelům. Nejprve představil nové kanály s příspěvky, které umožňují větší kontrolu nad tím, co uživatel vidí, aby jen o týden později vyhlásil i novou verzi profilů Timeline. Ty mají stále dva sloupce, ale přesně tak, jak uživatelé již delší dobu žádali, jsou příspěvky jen v jednom z nich. Sociální síť se ale nezapře, s dalšími změnami chce od uživatelů víc dat.

Nové profily Facebook oficiálně představil teprve nyní ve svém Newsroomu, pokud ale pravidelně sledujete naše články, nebude pro vás většina prvků úplným překvapením. Jde totiž v zásadě pouze o konečné převedení již dříve testovaných experimentů do praxe v ucelené podobě pro všechny.

Prozraďte svá přání

První částí změn jsou úpravy sekce O mně, kde dostanou více prostoru aplikace, a co především, kde Facebook hodlá sbírat další data o svých uživatelích. Tentokrát mu jde, přesně podle nedávných informací, o naše záměry a cíle. Sociální síť tu totiž své uživatele už nevybízí jen k tomu, aby jí sdělili své oblíbené filmy, ale nově také ty, které by vidět teprve chtěli. Stejné je to s knihami, hudbou a seriály. Jak knihy, tak filmy i ostatní obsah může uživatel přidávat na profil i přes aplikace, například Netflix, Flixster či Goodreads.

Větší důraz v nové sekci O mně je i na všechny aplikace a informace o jejich používání. Ty si uživatel nyní může přidat i přímo sem, aby se i tady zobrazovala jeho aktivita. Zobrazena může být aktivita z Instagramu, Pinterestu a dalších aplikací. Stejně jako je může uživatel přidat, může boxy aplikací také kdykoliv odebrat.

Jeden sloupec s příspěvky vyslyší přání uživatelů

Ani druhá a ještě větší změna není úplně nová, mluvilo se o ní již delší dobu a dokonce byly viděny experimenty s několika různými verzemi. Namísto situace, kdy se příspěvky zobrazovaly v obou sloupcích, což znesnadňovalo plynulé prohlížení, přešel Facebook na přání uživatelů na poněkud přehlednější model. Oba sloupce jsou tak odděleny podle funkcí, které na profilu plní. Zatímco v jednom sloupci jsou informace o uživateli, boxy o aktivitách, přátelích, udělených To se mi líbí a další zajímavosti z profilu, ve druhém a širším sloupci jsou všechny příspěvky.

Facebook v průběhu času testoval několik variant tohoto rozložení, především zkoušel, který sloupec by měl být na které straně a jak široký. Hlavním přínosem oddělení obou sloupců je pak rozhodně větší přehlednost profilů. V současné verzi, kde jsou příspěvky v obou sloupcích, docházelo při načítání k samovolnému přesunování, než se poloha ustálila. Pří prohlížení tak uživatel mohl opakovaně ztratit nit, když se mu právě čtený příspěvek posunul třeba i o půl obrazovky a ještě do druhého sloupce. Lidé si na to opakovaně stěžovali, a je dobře, že jim sociální síť nakonec dopřála sluchu.

Podoba profilů, která nakonec vyhrála experimentování, se trochu paradoxně nejvíc ze všeho blíží původní podobě profilů na Facebooku, tedy z doby před tím, než sociální síť Timeline poprvé uvedla. Náhled sekce O mně se vrátil pod profilový obrázek na levou stranu obrazovky, příspěvky jsou všechny v jednom širokém sloupci napravo. Profil tak od tehdejší podoby nejvíc ze všeho odlišuje cover fotografie, kterou v té době Facebook vůbec neznal.

Jak už jsme zvyklí, spouštění nových profilů bude probíhat postupně v následujících týdnech. Na rozdíl od nového news feedu, o jehož aktivaci lze projevit zájem a přihlásit se na seznam čekajících, u nové Timeline žádná podobná možnost není. Pokud se vám líbí, nezbývá než se obrnit trpělivostí.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co se nepovedlo: Bieber se ukázal v kampani Calvin Klein… Tedy ne tak úplně

Ani s výběrem těch nejoblíbenějších opinion leaderů, značkou se zástupy fanoušků a finančními možnostmi v řádech milionů se vždycky všechno nepovede. Sociální sítě jsou totiž plné lidí, kteří čekají na to, až nějaký brand šlápne vedle a oni na něm dokážou svou pohotovou vtipnost. Důkazem je aktuální kampaň Calvin Klein. Zvrtla se v internetový hon na to, co Justin Bieber ve skutečnosti schovává… ve spodním prádle.