Nové profily Facebook oficiálně představil teprve nyní ve svém Newsroomu, pokud ale pravidelně sledujete naše články, nebude pro vás většina prvků úplným překvapením. Jde totiž v zásadě pouze o konečné převedení již dříve testovaných experimentů do praxe v ucelené podobě pro všechny.
Prozraďte svá přání
První částí změn jsou úpravy sekce O mně, kde dostanou více prostoru aplikace, a co především, kde Facebook hodlá sbírat další data o svých uživatelích. Tentokrát mu jde, přesně podle nedávných informací, o naše záměry a cíle. Sociální síť tu totiž své uživatele už nevybízí jen k tomu, aby jí sdělili své oblíbené filmy, ale nově také ty, které by vidět teprve chtěli. Stejné je to s knihami, hudbou a seriály. Jak knihy, tak filmy i ostatní obsah může uživatel přidávat na profil i přes aplikace, například Netflix, Flixster či Goodreads.
Větší důraz v nové sekci O mně je i na všechny aplikace a informace o jejich používání. Ty si uživatel nyní může přidat i přímo sem, aby se i tady zobrazovala jeho aktivita. Zobrazena může být aktivita z Instagramu, Pinterestu a dalších aplikací. Stejně jako je může uživatel přidat, může boxy aplikací také kdykoliv odebrat.
Jeden sloupec s příspěvky vyslyší přání uživatelů
Ani druhá a ještě větší změna není úplně nová, mluvilo se o ní již delší dobu a dokonce byly viděny experimenty s několika různými verzemi. Namísto situace, kdy se příspěvky zobrazovaly v obou sloupcích, což znesnadňovalo plynulé prohlížení, přešel Facebook na přání uživatelů na poněkud přehlednější model. Oba sloupce jsou tak odděleny podle funkcí, které na profilu plní. Zatímco v jednom sloupci jsou informace o uživateli, boxy o aktivitách, přátelích, udělených To se mi líbí a další zajímavosti z profilu, ve druhém a širším sloupci jsou všechny příspěvky.
Facebook v průběhu času testoval několik variant tohoto rozložení, především zkoušel, který sloupec by měl být na které straně a jak široký. Hlavním přínosem oddělení obou sloupců je pak rozhodně větší přehlednost profilů. V současné verzi, kde jsou příspěvky v obou sloupcích, docházelo při načítání k samovolnému přesunování, než se poloha ustálila. Pří prohlížení tak uživatel mohl opakovaně ztratit nit, když se mu právě čtený příspěvek posunul třeba i o půl obrazovky a ještě do druhého sloupce. Lidé si na to opakovaně stěžovali, a je dobře, že jim sociální síť nakonec dopřála sluchu.
Podoba profilů, která nakonec vyhrála experimentování, se trochu paradoxně nejvíc ze všeho blíží původní podobě profilů na Facebooku, tedy z doby před tím, než sociální síť Timeline poprvé uvedla. Náhled sekce O mně se vrátil pod profilový obrázek na levou stranu obrazovky, příspěvky jsou všechny v jednom širokém sloupci napravo. Profil tak od tehdejší podoby nejvíc ze všeho odlišuje cover fotografie, kterou v té době Facebook vůbec neznal.
Jak už jsme zvyklí, spouštění nových profilů bude probíhat postupně v následujících týdnech. Na rozdíl od nového news feedu, o jehož aktivaci lze projevit zájem a přihlásit se na seznam čekajících, u nové Timeline žádná podobná možnost není. Pokud se vám líbí, nezbývá než se obrnit trpělivostí.