Facebook testuje platby přes mobilní telefony

Na konci minulého roku změnil Facebook ve svém obchodě s virtuálním zbožím platební jednotku z amerického dolaru na svojí virtuální, nazvanou Facebook Credits. Konverzní kurz byl nejdříve stanoven na $0,01 za 1 kredit, později změněn na $0,1 za jeden FC. V dubnu letošního roku umožnil v rámci testovacího provozu některým uživatelům vyměňovat kredity mezi sebou navzájem, a to možností hodnotit jejich aktivitu touto platební jednotkou. Ti mohou aktivity svých známých nejen komentovat, hodnotit tlačítkem „líbí se mi“, ale též náležitě ocenit facebookovými kredity. Nedávno pak Facebook dovolil vývojářům implementovat do svých aplikací možnost platby právě těmito kredity, jíž lze nyní nově směňit i v dalších 13 světových měnách.

Jedním z nově testovaných způsobů placení za FC je systém plateb přes mobilní telefon. Ten je vedle své jednoduchosti lákávý i bezpečností – není třeba nikam zadávat informace o kreditní kartě a mít tak obavy o její možné zneužití. Facebook potvrdil, že je nyní v alfa stadiu testování této služby s jedním z největších poskytovatelů plateb přes mobilní telefony, švýcarskou společností Zong.

Skupina vybraných uživatelů si tak nyní může v obchodech s virtuálním zbožím, vybraných hrách a malém počtu dalších facebookových aplikací vybrat, zda-li budou za své utracené kredity platit klasickým způsobem, či mobilem. Když si zvolí druhou možnost, zadají telefonní číslo a na jejich přístroj následně příjde SMS s kontrolním PIN kódem. Po zadání tohoto kódu v potvrzovací fázi platby jim je oznámeno, že příslušná částka jim bude přiúčtována k jejich faktuře za telefonní služby.

Při platbě přes mobilní telefon ovšem uživatelé zaplatí více než při platbě kartou (0,2 dolaru za kredit vs. 0,1 dolaru při platbě kartou). Vyšší cena je dána provizemi mobilních operátorů.