Facebook spustil vlastní verzi retweetu

Jde o jakousi obdobu na Twitteru již dávno fungujícího retweetu, kdy uživatelé u „repostovaných tweetů“ uvádí jejich původní zdroj. Na Facebooku se tato funkce provádí jednoduše tlačítkem „Share“ u těch objektů, u nichž je možné sdílet dále. Zatímco dříve byl zdroj repostovaného objektu vidět až po kliknutí na něj jako jeho původce (podobně jako je tomu třeba u fotografií, kde je v pravém dolním rohu uvedeno, o čí fotografii se jedná), nyní je zdroj patrný již z nadpisu repostu. Funkce se týká jak objektů od přátel, tak od fanouškovských stránek. Facebooková verze retweetu má ale několik nevýhod, pojďme se na ně podívat:

1.Vůbec první a nejzásadnější fakt je to, že se u „via“ funkce, jak ji budeme v článku pro zjednodušení nazývat, jedná vlastně jen o ušetření námahy uživatelům. Facebook totiž již možnost „retweetování“ fakticky nabízel, a to od doby, kdy zavedl možnost tagovat uživatele stejným způsobem, jako je tomu na Twitteru (@uživatel). Vzhledem k tomu, že i retweetování na Twitteru musel uživatel dříve provést manuálně (napsat RT @uživatel), nebránilo uživatelům na Facebooku od zavedení možnosti tagování kontaktů nic v tom, aby této možnosti využívali obdobně. Obvykle ale zvítězila lidská lenost, jak tomu často bývá (a naopak na Twitteru se stále používá manuální psaní retweetů oproti automatizovanému).

2.“via“ fakticky funguje jenom u prvního repostování. Pokud někdo z kontaktů uživatele, který repostoval jako první, bude repostovat dále, místo „via+původní zdroj“ se zobrazí „via+repostující uživatel“. Pokud byste snad přesto chtěli ze slušnosti uvést původní zdroj, musíte tak učinit manuálně.

3.Funkce skýtá nebezpečí, že na váš profil přivede kontakty vašich kontaktů, lidi, kteří by se tam pravděpodobně jinak nikdy nepodívali. V podstatě je to zase o důvod víc, proč si zpřísnit nastavení soukromí.

Naštěstí zatím Facebook nezašel tak daleko, aby bylo možné podobným způsobem sdílet třeba i statusy či osobní fotografie. Podobné funkce by totiž už byly opravdu citelným zásahem do soukromí uživatelů.