Facebook spustil pro testery vyhledávání v příspěvcích

Pro malou část uživatelů s aktivních vyhledáváním Graph Search spustil včera Facebook novinku, díky které mohou vyhledávat v příspěvcích. Na základě zpětné vazby z tohoto experimentu plánuje sociální síť funkci v budoucnu aktivovat i pro všechny ostatní, kdo už Graph Search nyní používají.

Časy, kde staré příspěvky na sociálních sítích byly pohřbené v propadlišti času, jsou tytam. Po Twitteru,který své vyhledávání výrazně zlepšil během posledního zhruba roku, následuje i Facebook. Ten včera spustil funkci, s jejíž pomocí není složité najít cokoliv, co kdy kdo na sociální síť napsal. Prozatím jen pro malou část uživatelů, na základě zpětné vazby od nich ale sociální síť v budoucnu vyhledávání příspěvků plánuje spustit plošně.

Jako u každého vyhledávání na Facebooku, ať už přes Graph Search nebo hashtagy, hledající uvidí jen to, co vidět smí na základě nastavení soukromí. Ani přes Graph Search tedy nepůjde najít příspěvky, které jsou nastavené například jen pro přátele, pokud mezi ně hledající nepatří.

Co se ale změní, bude náročnost vyhledávání starých příspěvků, ke kterým uživatel práva má. Několik let staré posty, možná dávno zapomenuté, které doposud byly pohřbené pod desítkami či stovkami novějších příspěvků, bude najednou velmi snadné najít. Bude stačit pár sekund a správné vyhledávací heslo.

Graph Search bude umět hledat příspěvky podle toho, kdy byly zadány, o čem jsou i od koho jsou. Jako příklady možných hledání uvádí Facebook třeba “Posts about Dancing with the Stars”, “Posts by my friends from last month”, “Posts i commented on” a “My posts from last year”.

posts last year

Ještě více než kdy dřív je proto vhodné si prohlédnout svůj profil a zajistit, že skutečně žádné citlivé příspěvky na něm nemají nastavenou viditelnost příliš široce. Facebook k tomuto účelu také v nastavení soukromí nabízí funkci, s jejíž pomocí je možné nastavit na omezenou viditelnost (jen pro přátele) všechny příspěvky na profilu, nezávisle na tom, jak staré jsou. Tato funkce přenastaví jen příspěvky se širší viditelností než jen pro přátele. Naopak příspěvky s užší viditelností, například jen pro majitele profilu, nebo pro několik jeho nejbližších přátel, nechá tak, jak jsou.

Facebook bude nejprve sledovat zpětnou vazbu od té skupiny uživatelů, kterým ji včera aktivoval, aby mohl doladit případné nedostatky a nedokonalosti. V následujících měsících pak vyladěné vyhledávání bude postupně spouštět i dalším uživatelům, kteří již mají Graph Search aktivní. Protože Graph Search je sémantické vyhledávání, založené na strojovém porozumění jazyku, není pravděpodobné, že v dohledné době bude v provozu i pro uživatele s jiným jazykem, než angličtinou.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak by mohl vypadat Facebook podle představ designérů

Vyhrát si s podobou něčeho tak komplexního a masově populárního jako je Facebook, to je pro mnohé designéry zjevně neodolatelná představa. V průběhu let se objevila celá řada návrhů a i letos přibývají další. Kterou verzi byste v běžném životě nejraději používali vy?
Přečtěte si více

Facebook ve spokojenosti uživatelů propadl, uspěl Google

Podle letošního vydání American Customer Satisfaction Index jsou návštěvníci Facebooku se svou sociální sítí značně nespokojeni. Facebook se z celkem 230 zkoumaných společností umístil až v poslední pětici, nejhůře mezi sociálními sítěmi, kterým trochu překvapivě kraluje nováček v podobě Google+.