Facebook spustil novou verzi homepage; říká uživatelům, co mají rádi

Namísto již zažitého feedu, ve kterém se zobrazovaly veškeré status updaty (volně filtrovatelné podle uživatelů nebo podle aplikace, která status zveřejnila), bude od nynějška na uživatele vyskakovat „Top News Feed“ s možností přepnutí na „Live Feed“. V prvním případě se budou zobrazovat pouze „nejvíce relevantní informace“, jak říká vývojář Facebooku Peter Deng.

V zásadě to znamená, že záložka „Highlights“, která se nacházela v pravé části a na základě nekonkrétního algoritmu vybírala „to nejzajímavější“, je v aktuální verzi přetvořena v samostatnou verzi feedu. Deng vysvětluje tento posun snahou zpřístupnit lidem, kteří nemají čas být u Facebooku pořád, ty nejlepší informace, které se udály v době jejich nepřítomnosti. Uživatel však nemá jakoukoliv kontrolu nad tím, co Facebook vyhodnotí jako relevantní, informace o algoritmu jsou poměrně vágní a zahrnují, nepříliš překvapivě, počet komentářů, „míru blízkosti s danou osobou“ a podobné fráze.

Kámen na kameni…

Druhá varianta, Live Feed, je podobná dosud používanému status feedu, ovšem s tou změnou, že opět zobrazuje veškerou uživatelskou aktivitu – kdo si koho přidal do přátel, kdo se zúčastní události, kdo se přidal do jaké skupiny… Výsledkem je, opět nepříliš překvapivě, guláš informací, mezi kterými nelze filtrovat tím způsobem, aby se např. zobrazovaly pouze statusy.

Jak bývá zvykem, objevilo se velké množství skupin, které volají po navrácení do původního stavu. Vedle nich ale existuje i skupina ‘I Automatically Hate The New Facebook Home Page’ (automaticky nesnáším novou Facebook home page), která satiricky hlásá motta jako „nesnáším změnu a všechno, co přináší“, „chci, aby všechno v mém životě zůstalo statické“ atd. Pokus o ironii má, opět nepříliš překvapivě, podporu z nejvyšších míst Facebooku, členy jsou třeba Ivan Kirigin, Ari Steinberg, ale i samotný Mark Zuckerberg.

Lepší verze pro touchscreeny

Spolu se změnou home page pustil Facebook do světa také novou verzi stránky pro mobily s dotykovou obrazovkou, která se nachází na adrese touch.facebook.com a ačkoliv uživatelé iPhonu nejspíše zůstanou u své aplikace, ve srovnání s aplikací pro Android je nová mobilní verze daleko pokročilejší.

via TechCrunch, TheNextWeb, InsideFacebook