Facebook spustil Malware Checkpoint. Pro uživatele, či antiviry?

Facebook dál posiluje spolupráci s výrobci antivirového softwaru. S novou funkcí umožňuje uživatelům, aby si v případě podezření z nákazy dočasně zamkli svůj účet a nechali své zařízení prověřit jedním z partnerských nástrojů dostupných zdarma. Celá věc ale působí trochu rozpačitě.

V oblasti bezpečnosti se Facebook angažuje dlouhodobě a stále častěji se snaží s uživateli na toto téma komunikovat. Aktuálně například ve spojení s hrozbou ze strany DNS Changeru, který zkomplikoval přístup k internetu tisícům lidí. Pokud Facebook dospěl k názoru, že je uživatel tímto kódem pravděpodobně postižen, zobrazil mu varování s dalšími informacemi o celém problému. Podobně také Facebook již nějaký čas zobrazuje obecné varování uživatelům, u nichž se obává nakažení malwarem, a nabízí jim nástroje k nápravě.

Novinkou je, že díky funkci Malware Checkpoint si uživatelé v případě podezření mohou říct o pomoc sami a získat i potřebný software. Tuto možnost sociální síť představila včera tradičně prostřednictvím své stránky Facebook Security. Jak to celé funguje? Trochu zvláštně.

Jak se nechat zkontrolovat (a zablokovat)

Předně totiž musíte znát dva linky, skrze něž si o pomoc můžete říct. První vede na nástroj McAfee Scan and Repair, který slouží jen k jednorázové kontrole a nijak nekoliduje se stávajícím antivirem v počítači. Druhou variantou je Microsoft Security Essentials, plnohodnotné antivirové řešení, které už v počítači zůstane. V průběhu kontroly navíc Facebook “zamkne” (čili úplně zablokuje) váš účet. Po několika minutách byste nicméně měli být zpět v plném provozu. Celý proces asi nejlépe ilustrují screenshoty:

Much na celém procesu vidíme několik. Předně je otázkou, kolik uživatelů se o této možnosti vůbec kdy dozví. A když už, kolik z nich bude ochotno celý proces “jen tak” podstoupit včetně dočasné blokace účtu. Přeci jen velká část uživatelů asi bude spíš důvěřovat svému antiviru a dalším pomocníkům. Navíc závěrečná výzva ke stažení produktu potvrzuje podezření, že intenzivní spolupráce Facebooku s vybranými bezpečnostními firmami není jen tak z dobré vůle.

Facebook, váš dodavatel antiviru

Zprovoznění funkce Malware Checkpoint zjevně navazuje na dubnové spuštění vlastního tržiště nazvaného Anti-Virus Marketplace. Zde si uživatelé Facebooku mohou volně vybrat a na půl roku zdarma stáhnout kompletní antivirové balíčky od pětice značek – McAfee, Microsoft Security Essentials, Norton AntiVirus, Sophos Anti-Virus a Trend Micro Internet Security. Se všemi společnostmi Facebook spolupracuje dlouhodobě a podílejí se také na tvorbě obsahu pro již zmíněnou stránku Facebook Security.

Je jasné, že se Facebook chce odvděčit firmám, které mu vydatně pomáhají s vylepšováním vlastní bezpečnosti, a na oboustranné spolupráci není vůbec nic špatného. Jen je třeba chápat, že tyto úžasné nové nástroje, které pro nás Facebook chystá, mají do značné míry prodejní funkci. Ale jestli si chcete zdarma vyzkoušet nový antivir nebo pro klid duše prověřit bezpečnost svého počítače, není zároveň důvod, proč k tomu Facebook nevyužít. Stejně vždy bude nesrovnatelně důležitější to, jaká opatření bezpečnostní experti zavádějí uvnitř systému, než jaké nástroje dají do rukou uživatelům – Facebook se o bezpečnost tak jako tak musí postarat sám a uživatelé to za něj určitě neudělají. Spíš naopak.

Fungování zabezpečení uživatelských účtů a všech jeho složek si můžete prohlédnout i na poměrně zajímavé infografice, kterou Facebook pro uživatele před časem vytvořil.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika: Muži versus ženy na sociálních sítích

Některé sociální sítě jsou oblíbenější, některé méně, některé mají publikum hlavně mezi mladšími, jiné naopak přitáhly spíš starší. Stejně tak platí, že některé sítě jsou oblíbenější u mužů a některé naopak u žen - právě to se stalo hlavním předmětem zkoumání infografiky z blogu InternetServiceProviders.org.