Facebook spouští VoIP volání zdarma pro americké majitele iPhonů

Možnost volání zdarma uživatelům Facebook Messengeru testoval Facebook již dříve pro uživatele iPhonů v Kanadě. S výsledky tohoto pokusu byl podle všeho spokojen, nyní totiž funkci zavádí i v USA. Uživatelé, kteří mají aplikaci Facebook Messenger nainstalovanou na iPhonu, uvidí při chatování se stejně vybavenými přáteli nové tlačítko pro volání. Hovory jsou zdarma, omezení tedy spočívá pouze tom, že uživatel musí mít iPhone, musí být z USA nebo Kanady a musí být připojen přes mobilní aplikaci Facebook Messenger.

Funkce samozřejmě využívá data, takže při běžném připojení pořád něco stojí, naopak při připojení přes wi-fi je volání zcela zdarma. To se může mimo jiné hodit uživatelům, kteří se právě nepohybují venku, čímž lze minimalizovat účty za telefon při volání z domova či kanceláře.

Je pravděpodobné, že Facebook bude časem chtít podobnou funkci spustit i na dalších platformách a v dalších zemích, přestože v tuto chvíli v tomto směru žádné prohlášení nevydal. Zda a případně kdy se dočkáme i tady v Evropě bude záležet mimo jiné i na tom, jak dopadne test v USA, který je oproti Kanadě přeci jen v o hodně větším měřítku.

V souvislosti se spuštěním novinky asi nejvíc tratil Microsoft. Jak podotýká na svém blogu Michal Bláha, jeho akvizice Skype za 8,5 miliardy dolarů se právě  otřásla v základech. Další otřes pak přijde právě tehdy, pokud se možnost volání přes Facebook rozšíří i na Android a do dalších zemí. Vzhledem k uživatelské základně Facebooku a pohodlnosti volání přímo přes sociální síť to nejen Skypu, ale i všem ostatním VoIP poskytovatelům řádně zkomplikuje situaci.

Via TC