Facebook spojuje lidi. Není to jen fráze: Loni vytvořil 4,5 milionu pracovních míst

Stal se nástrojem pro získání zákazníků, a to pro ty největší i nejmenší obchodníky. Zároveň je lákavou platformou pro vývoj aplikací a důvodem, proč si koupit lepší mobil. A tak se loni kolem Facebooku vytvořila ekonomika v hodnotě 227 miliardy dolarů, která zaměstnávala celkem 4,5 milionu lidí. To všechno jsou nejen zajímavá čísla, ale hlavně počty jen s ohledem na byznys okolo sociální sítě. Tedy bez započtení výsledků nebo zaměstnanců Facebooku samotného.

Stal se nástrojem pro získání zákazníků, a to pro ty největší i nejmenší obchodníky. Zároveň je lákavou platformou pro vývoj aplikací a důvodem, proč si koupit lepší mobil. A tak se loni kolem Facebooku vytvořila ekonomika v hodnotě 227 miliardy dolarů, která zaměstnávala celkem 4,5 milionu lidí.

To všechno jsou nejen zajímavá čísla, ale hlavně počty jen s ohledem na byznys okolo sociální sítě. Tedy bez započtení výsledků nebo zaměstnanců Facebooku samotného.

Tato čísla jsou navíc výsledkem právě jedenáctiletého působení sociální sítě – začátkem února totiž oslavil narozeniny. Aby bylo jasno: už její rozběh byl velký, po čtyřech měsících dostala půlmilionovou finanční injekci a milník jednoho milionu uživatelů překonala po deseti měsících.

Ihned si ho také všimla i významná média. Jak Mark Zuckerberg před 11 lety vystupoval a jak vůbec vysvětloval, co Facebook je a jak funguje, je určitě zajímavá a s odstupem let i úsměvná podívaná.

A Facebook teď

Data úspěchů Facebooku mimo samotnou síť teď přinesla studie Deloitte, ji si ovšem nechal zpracovat právě Facebook. Peníze kolem sociální sítě jsou násobně vyšší než ty, které generuje sama. Tedy jen pro představu: za rok 2014 ohlásila tržby ve výši 12,5 miliardy dolarů, což je ovšem o polovinu víc, než rok předtím. Čistý zisk se pak vyšplhal na necelé tři miliardy dolarů.

To jsou všechno velké úspěchy: Facebook trvale roste. Na konci roku se k němu pravidelně připojovalo skoro 1,4 miliardy lidí.

facebook počet uživatelů měsíčně 2014

Marketing do každé domácnosti

Miliardy kolem Facebooku, které nedává dohromady sama sociální síť, si podle reportu užívají tři hlavní oblasti: marketingová, byznys kolem aplikací spojených se sítí a mobilní přístroje.

Největší díl těchto “facebookových peněz” generuje marketing. Kolem něj se loni vystavělo celkem 148 miliard dolarů. Díky možnosti vývoje aplikací dává sociální síť k dobru dalších 29 miliard dolarů.

Zbylých 50 miliard připadá na obchod kolem mobilních přístrojů, zařízení umožňující připojení k internetu a podobných hardwarových záležitostí, které nejsou vyvolány ničím jiným než potřebou být připojený k Facebooku.

Jak se dá asi očekávat, většina zůstává ve Spojených státech: z celkových 227 miliard je to 100. Pro Česko report samostatně dopady nepočítá a tak pro představu musí stačit jen to, že třeba Velká Británie si díky Facebooku užívá dodatečných 11 miliard a 154 tisíc pracovních míst.

facebook ekonomicky dopad

Ekonomika vytvořená kolem aplikací se projevuje hlavně v regionu EMEA, kde generuje asi 13 miliard dolarů a 270 tisíc pracovních pozic. Jako úspěšné firmy v této oblasti report vyhodnocuje třeba Spotify, King.com nebo oblíbenou Candy Crush ságu – všechny pocházejí právě z tohoto regionu. A jaká města se podle reportu uchytila v byznysu aplikací? Hlavně Berlín, Minsk nebo Tel Aviv. Mimo oblast je to pak samozřejmě Silicon Valley.

fb aplikace generuji podle zemi deloitte

Hodina a pět minut. Kolik trávíte na mobilním Facebooku vy?

Vedle zmíněných efektů se Facebook stal také důvodem, proč nakupovat různá zařízení na připojení k internetu. Podle reportu lidé ve Spojených státech tráví přes mobilní aplikaci na této síti průměrně necelou hodinu a pět minut. A asi třetina lidí se navíc na Facebook hlásí výhradně prostřednictvím mobilu.

Když se k tomu připočte možnost mobilně nahrát poměrně kvalitní videa nebo třeba fotky, funguje podle všeho síť i jako důvod, proč si koupit lepší mobily a lepší připojení. Výsledek? Jen v EU dodatečných 12,9 miliardy dolarů a 197 tisíc pracovních míst. A jeden z důvodů k tomu, aby v Evropě a Spojených státech, kde je i kvalitní připojení, byly iPhony a ty nejlepší řady telefonů s Androidy populárnější než kde jinde.

fb efekty připojení deloitte

…Facebook milujeme

Po řadě čísel si neodpustíme trochu odlehčení. Ano, Facebooku přiznáváme, že spojuje lidi. Globální efekty jsou podpořeny těmi hromadamy těch nejmenších závisláků. Potřeba “být na něm” je silná. Mnoho lidí ji bere opravdu vážně.

facebook world after zuckerberg

facebook loves zuckerberg 2

facebook loves zuckerberg

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook ukončuje Questions pro běžné uživatele

Možná si ještě pamatujete na funkci Questions alias Otázky, kterou Facebook představil předloni a počátkem minulého roku významně předělal. Největší sociální síť ji minulý týden ukončila pro běžné uživatele, dostupná již od nynějška bude jen ve skupinách, pro správce stránek a pro účastníky událostí.