Facebook sjednotí terminologii (ne)sledování příspěvků funkcí Unfollow

Facebook připravuje nový způsob, jak se vyhnout příspěvkům od zdrojů, které vás nezajímají. Jmenuje se Unfollow, a konečně sjednotí jazyk Facebooku jak v různých koutech největší sociální sítě navzájem, tak i s ostatními velkými sociálními sítěmi.

Twitter, Instagram i Pinterest používají již tradičně pro sledování příspěvků uživatelů termíny follow/unfollow. Nově se podobnou terminologii chystá zavést i Facebook. V jeho případě bude ovšem termín “unfollow” mít nepatrně odlišný význam. Bude podobný tomu, jaký má už dnes u jednotlivých příspěvků.

Zároveň půjde o opak toho, jak funguje tlačítko Follow, kterým lze sledovat veřejné příspěvky uživatele, kterého nemáte v přátelích. Unfollow pak bude jeho protikladem, a to v tom směru, že s jeho pomocí půjde  přestat sledovat příspěvky uživatele, kterého naopak v přátelích máte. Podobně je již nyní možné tlačítkem “Unfollow Post” přestat odebírat notifikace o nových komentářích u jednotlivého příspěvku, který jste předtím sami okomentovali.

Stejným způsobem jako u osobních profilů navíc zřejmě půjde Unfollow použít i na stránky, kterým jste dali Like, ale z nějakého důvodu vás jejich příspěvky nezajímají. V tomto kontextu připomeňme i nedávný experiment, kdy Facebook testoval tlačítko Follow pro stránky (mělo s ním být mimo jiné možné odebírat příspěvky stránky, aniž byste se stali jejími fanoušky). Současné zprávy nehovoří o tom, zda i tato funkce bude součástí novinky. Logicky by ale možnost sledovat příspěvky stránek, aniž byste byli jejich fanouškem, rozhodně smysl dávala.

following friend

Funkce Unfollow nebude zcela nová. V současnosti je stejného výsledku možné dosáhnout několika způsoby, které se navzájem liší použitými výrazy. Přímo v news feedu například lze v menu každého jednotlivého příspěvku přestat vše od jeho autora sledovat kliknutím na položku “Hide all from XY”. Pokud se nalézáte na jeho profilu, můžete kliknout na tlačítko Friends vpravo dole pod cover fotografií, a z nabídky zvolit možnost “Show in News Feed”.

Hlavním smyslem novinky je tedy sjednotit terminologii pro sledování příspěvků z různých zdrojů napříč celým Facebookem. To se projeví i na profilech stránek a uživatelů, na kterých vedle tlačítka “Friends” nebo “Liked” (v případě stránek), přibude tlačítko “Following”. To uživateli napoví, zda příspěvky z daného profilu/stránky sleduje, a umožní mu existující nastavení změnit.

Pokud funkce bude skutečně koncipována tak, jak to v kontextu zmíněného experimentu s Follow pro stránky působí, došlo by s jejím uvedením k naprostému oddělení přátelství a fanouškovství od sledování cizích příspěvků. Bylo by tak možné být s někým přátelé, aniž byste ho viděli ve feedu, stejně jako být fanouškem stránky, aniž byste její příspěvky odebírali. Stejně tak byste ale mohli veřejné příspěvky stránky i ostatních uživatelů sledovat, aniž byste byli přátelé či fanoušci.

Na desktopu by první uživatelé měli novinku mít v řádu několika týdnů, a poté bude postupně zprovozňována všem. V mobilních aplikacích má její implementace trvat několik měsíců.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Zakladatelé Bloggeru a Twitteru chtějí změnit vydávání obsahu

Evan Williams a Biz Stone jsou jména, která skoro jistě znáte. Tým, který od Bloggeru přes Odeo došel až k založení Twitteru, má nový projekt. Jmenuje se Medium a chce se stát budoucností obsahové stránky webu. Dokáže pro svět publikování článků a fotek udělat to, co Twitter udělal pro svět sociálních sítí a Blogger pro jednotlivé autory?
Přečtěte si více

TOP memy týdne: MEME 101

Už tři roky pro vás sledujeme nejzábavnější reklamní i významná nereklamní videa na YouTube, abyste se jimi nemuseli probírat sami a prohlédli si jenom ta, která opravdu stojí za to. Je to fuška, každý týden nám to zabere klidně i několik hodin. Ale jak se říká - někdo to dělat musí. A protože jsme srdcaři, rozhodli jsme se pro vás obětovat dalších X hodin týdně probíráním těch nejlepších memů, které zavalily internet v daný týden.