Facebook se pustil do hardware, chce změnit datová centra

Společnost Facebook včera představila svůj rok a půl běžící projekt Open Compute, který si dal za cíl vybudovat jednu z nejefektivnějších počítačových infrastruktur za nejnižší možnou cenu. Dost možná se tak blíží doba, kdy už značka Facebook nebude jen synonymem pro sociální síť a pomalu zahájí cestu do souvisejících oblastí ve stopách Googlu, který také dávno není jen vyhledávačem. Jak daleko po ní dojde a zda po ní vůbec chce jít, to se teprve uvidí, přinejmenším jeho aktuální datový projekt má ale budoucnost takřka jistou.

Když to nejde sehnat, vyrob si to sám

Sociální síť jako Facebook potřebuje velice výkonnou počítačovou infrastrukturu, která utáhne jeho více než 600 milionů uživatelů a všechny fotky, odkazy a zprávy, které v reálném čase sdílejí. Protože standardní servery už potřeby Facebooku neuspokojovaly, rozhodli se jeho zástupci navrhnout vlastní servery a datová centra.

Jak zhodnotil Mark Zuckerberg, existuje několik možností pro vybudování serveru a datových center: „Můžete si je vybudovat sami a pracovat s ODMs (original design manufacturers), nebo můžete sáhnout po masovém produktu od velkých výrobců serverů.“ Podle Zuckerberga ale tyto masové produkty potřebám sociálních aplikací nevyhovují.

Proto se Facebook rozhodl pověřit své vývojáře úkolem vyvinout výrazně efektivnější a levnější datové centrum. Na projektu Open Compute pracovali intenzivně rok a půl tři vývojáři, než se jim podařilo dosáhnout požadovaných výsledků. Jedním z hlavních cílů je ale vtáhnout do hry i další firmy včetně přímé konkurence.

Sdílením nápadů k nižším nákladům

Jedním z proklamovaných cílů Open Compute projektu je podpořit inovaci a snížit ceny tak, aby si podobné úsporné servery a datová centra mohlo dovolit co nejvíce dalších společností. Z tohoto důvodu poskytl Facebook všechno své potřebné know-how v podobě open-source projektu také dalším spřáteleným i konkurenčním firmám. Vývojáři dalších společností tak najdou v Open Compute detailní specifikace, schémata i podrobné návody, aby si i oni mohli navrhnout výrazně úspornější a efektivnější datová centra a ty pak dál sdílet s ostatními.

A co je na nových datových centrech tak exkluzivního? Například nepotřebují žádnou klimatizaci, která by jim odebírala energii. Datová centra jsou ochlazována sofistikovaným systémem využívajícím vnější vzduch a hlídajícím jeho vlhkost. Horký vzduch vycházející ze serverů je recyklovaný a využívá se na vytápění okolních budov. Samotná kostra datového serveru je o odlehčena o čtvrtinu materiálu a datová centra jsou také vyšší, což ještě usnadňuje jejich chlazení.

Infrastruktura jako open-source komodita

Podle zástupců Facebooku jsou nové servery ve výsledku o 38 procent efektivnější než ty, které společnost využívala doteď. Zároveň se náklady na vybudování a provoz datového centra snižují bezmála o čtvrtinu. Čím nižší číslo PUE (power usage effectivness, viz. obrázek níže), tím vyšší efektivita. Díky ušetřené energii je nový model také výrazně přátelštější k životnímu prostředí.

To určitě uvítá ekologická organizace Greenpeace, která v poslední době Facebook hlasitě kritizovala za jeho plánované rozšíření oregonského datového centra. Úsporným projektem Open Compute, díky kterému mizí potřeba budovat další datová centra či rozšiřovat ta stávající, by si mohli zástupci Facebooku v rámci zelené komunity opět napravit reputaci.

Facebook se každopádně ukázal v trochu jiném světle než společnosti Google či Microsoft, které si vždy svá výrobní tajemství pečlivě střeží. Apeluje také na další velké hráče byznysu a to slovy svého ředitele technických operací Jonathana Heiligera: „Používejte to, vylepšujte to a adaptujte to. Vezměte si naši filozofii a uzpůsobte si ji pro svůj byznys. Sdílení softwaru je už několik let standardem, tak proč nezačít i se sdílením hardwaru?“ Ať žije sdílení, infrastruktura se stává komoditou. Nebo zvítězí konkurenční boj?

Via cnet, IF, BI