Facebook přišel za měsíc o sedm důležitých lidí. A není sám

Facebooku začínají utíkat klíčoví lidé z firem, které přešly pod jeho kontrolu během nákupů v posledních dvou letech. Koloběh ajťáckých mozků v Silicon Valley se tak zase roztáčí a Marku Zuckerbergovi přibývají starosti.

Gowallu, největšího konkurenta rozjetého Foursquare, kupoval Facebook na konci roku  2011. Převzetím ale značka Gowalla zmizela a vývojáři, včetně zakladatelů, byli rozpuštěni do nekonečné struktury Facebooku. Pohrobci Gowally ale bojovali proti Foursquare dál. Povedlo se jim zůstat pohromadě a výrazně vylepšit službu Nearby. Teď se ale začíná soudržnost týmu bortit, a nejde jen o bývalý tým Gowally.

Podle serveru AllThingsD totiž ze Zuckerbergova království neodchází jen spoluzakladatel Gowally Josh Williams, ale zároveň s ním i designer Instagramu Tim Van Damme. Williams by měl prý zůstat v San Franciscu a založit novou společnost. Van Damme posílí Dropbox.

Pro Facebook je to docela ztráta, protože Williams měl na starosti celou službu Nearby a zároveň byl produktovým manažerem pro služby Pages, Locations a Events. “Joshua byl velmi cenným členem Facebooku. Přejeme mu hodně štěstí,” okomentovalo ústředí firmy Williamsův odchod.

S létem přišly výpovědi

Ztráta Williamse je ale prozatím jen poslední kapka. Začátek letošního léta už Facebook připravil o mnohem víc lidí. Jeden z architektů služby Facebook Exchange, Antonio Garcia-Martinez, už totiž na konci června odešel posílit společnost Nanigans a zmizela designérka Sophie Xie, autorka současných vytuněných stickers, odešla budovat blíže nespecifikovanou hyper lokalizační aplikaci.

Z americké centrály zmizel po sedmi letech služby i Tom Arrix, hlava obchodu pro severní Ameriku. Zatím ale příští působiště neprozradil. Jen pro představu, před jeho nástupem nebyla na stránkách Facebooku v podstatě žádná reklama – dnes se tam točí v reklamě jeden a čtvrt miliardy dolarů. Jeho pozici bude dočasně zastávat Carolyn Everson, ředitelka reklamní divize.

Aby toho nebylo dost, tak ještě na začátku července odešli vysocí manažeři evropského i asijského Facebooku. Jeden – Christian Hernandez z Evropy – se přesunul do fondu White Star Capitol. A druhá – reklamní šéfka asijské pobočky Sunita Kaur – si to namířila na stejnou pozici ve Spotify.

Táhnou zajímavé projekty

V Silicon Valley už druhým rokem zuří válka o mozky a zkušení vývojáři mohou přecházet od jednoho lukrativního zaměstnavatele k druhému. Podobný problém jako Facebook má teď podle studie agentury Global Equities Research Apple.

Ten se sice snaží masivně nabírat lidi na projekt iWatch, ale zároveň mu druhou stranou utíkají lidé do Googlu a dalších kolosů křemíkového údolí. Podle lehce provokativní studie je totiž láká rychlejší tempo vývoje a druhým důvodem je ne úplně dobrá kondice akcií Applu.

A jen tak na závěr – letošní léto přineslo podobné vlny i na český internet. Své místo opustil třeba marketingový ředitel Seznamu Michal Vodák. Změny se objevily i ve startupu Druidly, který tento týden opustil jeho spoluzakladatel Martin Malý. A když už byla řeč o tom Facebooku – Jakub Vrána, první Čech zaměstnaný Facebookem, nedávno přešel do startupu Gigwalk.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Twitter koupil Gnip, poskytovatele dat o tweetech

Partnerství mezi Twitterem a společností Gnip, která poskytuje svým klientům hromadný přístup k publikovaným tweetům, přerostlo včera do akvizice. Koupě Gnipu by Twitteru měla pomoci se zlepšením příjmové stránky hospodaření. Akciové trhy zareagovaly pozitivně, souhrnná cena Twitteru stoupla o 2.7 miliardy dolarů.