Facebook přidává možnosti zabezpečení

Již více než tři měsíce je na internetu volně dostupný Firesheep, plug-in do prohlížeče, který na sdílené bezdrátové síti umožňuje odchytávat komunikaci uživatelů Facebooku s routerem a dostat se tak na jejich účet. Jednomu bloggerovi se pomocí addonu povedlo ukrást během půl hodiny přes 20 identit. Tvůrce Firesheep přitom nezamýšlel nic víc, než upozornit na nedostatečnost zabezpečení, která v oblasti přístupu k největší sociální síti panuje.

Chvíli trvalo, než největší sociální síť dokázala zareagovat, nakonec jsme se ale dočkali. Včera Facebook oznámil, že během následujících týdnů bude pro všechny uživatele zpřístupňovat možnost kódovat přes HTTPS spojení nejenom přenos uživatelského jména a hesla (který přes zabezpečené připojení probíhá již nyní), ale vůbec veškerou komunikaci se servery. Až budete mít novou funkci na svém profilu aktivní, lze ji zapnout v položce Account Setting pod heslem Account Security v jeho nastavení.

Sociální ověření totožnosti má zabránit krádežím účtu

Vylepšení zabezpečení je o to podstatnější, že podle některých zpráv Tuniské úřady během nedávno proběhlé revoluce mazaly lidem uživatelské účty na Facebooku, ke kterým se dostaly. Důvodem bylo, že protestující se částečně organizovali přes sociální sítě včetně Facebooku.

Snad jedinou nevýhodou šifrovaného spojení je, že je o něco pomalejší. Nicméně pokud se budete připojovat přes sdílené bezdrátové připojení na veřejných místech, jako je kavárna, knihovna či restaurace, kde kdokoliv může odchytávat vaše data, jistě se tato drobná investice vyplatí.

Druhým bezpečnostním vylepšením je „Social Authentication“, tedy sociální ověření totožnosti. Fungovat má jednoduše, pokud Facebook zachytí na vašem účtu podezřelou aktivitu, například že se na něj někdo přihlásí z české IP adresy, a o hodinu později z anglické, americké nebo čínské, bude při tomto podezřelém druhém přihlášení sociální síť vyžadovat identifikování fotek přátel. Počítá se přitom s tím, že mnoho lidí nemá jako profilovou fotografii svůj obrázek, fotek se bude vždy zobrazovat několik a nebudou zdaleka omezeny na profilové fotografie.

Zodpovědnější komunikace díky Facebooku?

S tím, jak nás tato během následujících týdnů plošně realizovaná opatření mají učinit ve vztahu k naší virtuální identitě zodpovědnějšími, souvisí jeden drobný postřeh NPR z konference Digital Divide Network. Vypadá to, že vystupování pod naší vlastní identitou, ke kterému nás čím dál tím širší dosah Facebooku nutí, vede většinu lidí k opatrnější volbě slov a stylů komunikace při komentování a diskutování. Ukazuje se, že problém internetových fór a sprostých, urážlivých a nekreativních komentářů některých jejich přispěvovatelů skutečně souvisí s anonymitou a vyplývajícícm nedostatkem obavy o vlastní reputaci. Naopak v případě, kdy pod svými slovy lidé jsou podepsáni skutečným jménem, tento problém z velké části odpadá a negativní chování mizí nebo se alespoň výrazně omezuje.

Via eW, TNW