Facebook představil Paper, očekávanou aplikaci pro čtení zpráv a příspěvků

Už třetího února bude uživatelům iPhonů k dispozici nová aplikace od Facebooku nazvaná Paper. Sociální síť ji ale po roce příprav v rámci krátkého dema ukázala už teď. A zatím to rozhodně vypadá, že je na co se těšit.

Jako mobilní služba stojí Facebook před zajímavou výzvou. Má své mobilní aplikace, které obsahují všechny jeho funkce, zároveň ale ví, že tyto aplikace nejsou zcela optimální pro oslovení všech uživatelů a využití poptávky na trhu. Sociální síť proto hledá způsoby, jak oslovit i ty skupiny uživatelů, kteří o aplikaci s plnou funkčností sociální sítě nemají zájem, a míří svými zájmy do vod sice příbuzných, ale ne zcela totožných.

Z tohoto soudku je například Facebook Messenger, aplikace, která z Facebooku vytahuje zabudovaný chat, a nabízí jej samostatně. Podobný svou samostatností byl i experiment s Facebook Home, který nebyl jen aplikací, ale rovnou celým systémovým rozšířením pro telefony s Androidem. A třetí do sbírky můžeme zmínit neúspěšnou aplikaci Poke pro iPhony. Šlo o jednoduchý klon Snapchatu, který mazal zprávy po několika vteřinách od jejich doručení. Aplikace se ale mezi uživateli dlouhodobě neujala a Facebook sám o ni nijak nebojoval. Mark Zuckerberg ji dokonce označil za pouhý vtip.

facebook paper

Facebook svůj záměr vytvořit soubor aplikací, které  jeho nabídnou jeho dílčí funkce, často nějak dále obohacené či poupravené, zmínil i na akci k příležitosti představení hospodářských výsledků za poslední čtvrtletí roku 2013. Jen o půl dne později pak vyšla na světlo světa další jeho samostatná aplikace, nazvaná Paper.

O aplikaci se již vědělo několik dnů, od doby, kdy o její existenci unikly indicie (o přípravách čtečky se spekulovalo víceméně bez důkazů již přes rok). Málokdo by ale čekal, že k jejímu uvedení dojde tak záhy, jen v několika dnech. Aplikaci společnost prozatím představila tisku a také pro ni vytvořila speciální stránku, kde ji předvádí a uživatele na ni láká.

Uživatelům bude Paper oficiálně zpřístupněn 3. února, a to prozatím pouze těm, kteří mají k dispozici iPhone (o dostupnosti na Android a případně další paltformy zatím firma mlčí). Co čekat ptáte se? Rozhodně velmi hezky graficky zpracovanou čtečku. Ta nabídne algoritmem vybrané fotografie, odkazy a videa od přátel a sledovaných osobností či stránek, a to po boku obsahu vybraného ručně editory Facebooku.

Veškerý obsah Paper zobrazuje na celou obrazovku, bez potenciálně obtěžujících prvků, s důrazem na to, aby si jej uživatelé mohli plně užít. Kromě příspěvků od sledovaných zdrojů bude možné zobrazit obsah i podle Facebookem předpřipravených kategorií. Aplikace bude velmi podobná populárnímu Flipboardu, který kromě zdrojů z Facebooku zobrazuje i příspěvky z LinkedIn a Twitteru.

Právě pro Flipboard by mohl Paper být potenciálně nebezpečný. Facebook totiž svému konkurentovi může znemožnit přístup ke svým datům, a bez příspěvků z největší sociální sítě by aplikace postrádala valnou část svého smyslu. Nelze přitom vyloučit, že v případě úspěchu na iPhonech a případně i na Androidu (pokud pro něj Facebook Paper vytvoří) by k takovému kroku Mark Zuckerberg se svými kolegy mohli chtít přistoupit.

Na druhou stranu, aplikací určených ke konzumování digitálního obsahu je obrovská nabídka, a Facebook nebude mít ani trochu lehké mezi nimi prorazit. S miliardami dolarů v bance a armádou nejtalentovanějších lidí světa k dispozici ovšem firma má dostatečně velký prostor pro experimentování, a případný neúspěch ji příliš trápit nemusí.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

V Praze se otevře první velká výstava fotek z Instagramu

Ve čtvrtek 28. listopadu bude v zahájena výstava deseti fotografů, kteří se seznámili na Instagramu, žijí v Česku a baví je tvůrčí potenciál chytrých telefonů ve spojení s jejich optickým omezením. Výstava čítající 140 různých děl bude přístupná až do 14. prosince a bezpochyby důkladně prověří osobní postoj k fotografii u každého návštěvníka.
Přečtěte si více

Video: Příběhy uplynulého roku v tweetech

Boj za svobodu internetu, SOPA a PIPA, prezidentské volby, přírodní katastrofy, úmrtí celebrit, nákup Instagramu, přistání Curiosity na Marsu, války a mnoho dalšího. To vše v roce 2012 sledovaly a komentovaly miliony obyvatel planety na Twitteru a z jejich tweetů vzniklo nové video shrnující posledních 12 měsíců.