Facebook představil lepší chat, videochat i nová data

Uživatelsky nejdůležitější novinku, videochat vytvořený společně se Skypem, který umožňuje realtime videohovory i zasílání videozpráv offline přátelům, jsme už blíže rozebrali v samostatném článku Návod: Jak si zavolat přes Facebook hned teď. Další užitečnou funkcí je možnost s pomocí nového tlačítka na horní liště chatu kdykoli přizvat ke komunikaci další přátele, takže hromadná komunikace už není vyhrazena pouze skupinám.

Kromě toho prošel změnou i celý design textového chatu, který nyní řadí přátele i podle toho, jak často si s nimi píšete. Ti nejčastěji využívaní tak budou po ruce hned na vrchu. Nové rozvržení zároveň rozpozná rozlišení obrazovky a pokud dojde k závěru, že je v prohlížeči po stranách dostatek místa, bude se seznam přátel dostupných k chatu automaticky zobrazovat v samostatném okně. Chat tak má být přirozenější a dosažitelnější součástí stránky.

Jednodušší bude také nastavení toho, jakým skupinám přátel se bude uživatel zobrazovat jako dostupný k chatu. Dosud byla tato funkce skryta poměrně hluboko a tím i méně využívaná.

Hromadný videochat zatím každopádně podle všeho v plánu není, a tak přestože statisticky probíhá velká většina videorozhovorů jen mezi dvěma lidmi, mnozí již upozorňují na výhodu funkce Hangouts v Google+, která hromadné rozhovory umožňuje. Facebook místo toho sází na maximální jednoduchost.

Dvakrát více sdílení než před rokem

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg uvedl, že mezi uživateli sociální sítě velmi rychle roste míra sdílení. V současnosti podle něj průměrný uživatel sdílí dvakrát tolik obsahu než před rokem a za další rok to zřejmě opět bude dvojnásobek ve srovnání se současným stavem. Nyní lidé na Facebooku každý den nasdílejí 4 miliardy různých „věcí“. Zuckerberg také potvrdil překonání hranice 750 milionů aktivních uživatelů s tím, že dříve či později očekává překonání jedné miliardy.

Zároveň prohlásil, že se podle něj sociální sítě posouvají do nové fáze, kdy je důležitější pevnost vazeb než kvantita uživatelů – i proto považuje Facebook míru sdílení za důležitější údaj než data typu MAU. „Šlo hlavně o propojování lidí a stále zde byla otázka, zda se sociálně sítě stanou ve světě všudypřítomnou službou. Tato kapitola je již víceméně uzavřena,“ řekl.

Příštích pět let tak má být věnováno výstavbě nových aplikací na základě infrastruktury, která byla předchozích pět let budována. Zuckerberg předpokládá, že mnoho společností nyní začne nově integrovat sociální sítě do svých služeb. Jako příklad uvedl Netflix a za potvrzení tohoto trendu považuje i Google+.

O několik údajů se podělil také přítomný CEO Skypu Tony Bates, který k novému videochatu Facebooku uvedl, že ho vnímá jako „miniaturního Skype klienta“. Uživatelé Skypu nyní měsíčně provolají 300 milionů minut v rámci videohovorů a video činí už 50 procent veškerého trafficu, zatímco ještě v prosinci to bylo 40 procent, a video je tak zjevně stále oblíbenějším doplňkem hlasu. Skype také prý jedná s Facebookem o možné nabídce placených služeb ve webovém prostředí.

Pokud byste se o technické stránce videochatu chtěli dozvědět více, vývojář Philip Su na Facebooku zveřejnil své poznámky o vývoji služby. Lze se dozvědět třeba to, že uživatelé Facebooku jsou uvnitř videochatu poháněného Skypem vedeni anonymně, nebo že Facebook používá pro každý prohlížeč jiný plugin.

Via Facebook, IF