Facebook představil Hack, vlastní programovací jazyk

Facebook ve čtvrtek zveřejnil jako open source svůj programovací jazyk Hack, kterým ve svém vlastním kódu nahrazuje PHP. Sociální síť věří, že Hack zachovává jednoduchost a rychlost vývoje v PHP, zároveň ale umožňuje vychytat chyby před ostrým nasazením kódu na web.

Facebook svoji stránku před deseti lety vytvořil v PHP, které nabízelo nejdynamičtější prostředí pro vývoj webových aplikací. Jak ale jeho celkový kód rostl, a jak rostl počet těch, kdo se na dalším vývoji Facebooku podílí, začal být přístup PHP nevhodný. Největší nevýhodou bylo, že dokud kód nebyl naživo spuštěn na webu, nedalo se prakticky zjistit, zda obsahuje chyby či nikoliv.

Proto se rozhodl vytvořit programovací jazyk, který by držel rychlost vývoje PHP, přitom by ale umožňoval kód před jeho nasazením nejprve zkontrolovat, tedy přístup tzv. staticky typovaného jazyka. Právě výsledkem těchto snah se stal Hack.

Na Hack Facebook převedl velkou část svého kódu, s tím, že méně důležité části kódu nechal v původní PHP podobě. Hack je totiž vytvořen tak, že až na několik drobností je prakticky totožný s PHP, a tak, jak píše Facebook, “většina PHP souborů je již i platnými soubory Hack”. Hlavní rozdíl je v tom, že Hack umožňuje statickou typovou kontrolu. Díky speciální architektuře a algoritmům jazyka zároveň tato kontrola nezpomaluje vývoj, podle Facebooku většinou trvá do 200 milisekund a jen výjimečně přes jednu sekundu.

Pokud vás Hack zaujal, můžete se více dozvědět na blogu Facebooku nebo přímo na webové stránce jazyka, který Facebook včera vydal pro veřejnost jako open source.

Total
0
Shares
Další články