Facebook pozdržel spuštění Marketplace, na inzertním portálu se vyrojilo nelegální zboží

Ve čtyřech zemích spustil Facebook novou službu Marketplace, která bude konkurovat tradičním inzertním serverům. Firma zatím spouští jakousi platformu, v rámci které se budou uživatelé sami na transakcích domlouvat, Facebook je nijak nezprostředkovává a negarantuje. Ihned kvůli tomu ale narazil.

Zbraně, psi i sex

Řada uživatelů, pro které Facebook novou funkci zpřístupnil, ji totiž začala zneužívat k vystavení nevhodných inzerátů. Objevily se nabídky sexuálních služeb, obchod se zvířaty nebo inzeráty na prodej zbraní a munice, což vše odporuje podmínkám používání služby.

 


Vzhledem k množství takových inzerátů se ovšem firma rozhodla pozastavit spouštění služby v jednotlivých regionech a to do doby, než vyřeší, jak tyto nevhodné inzeráty co nejjednodušeji odfiltrovat. “Pracujeme na nápravě problému a budeme detailně sledovat naše systémy abychom se ujistili, že správně rozpoznáme a odstraníme nevhodnosti dříve, než do Marketplace vpustíme více lidí,” píše se v oficiálním vyjádření Mary Ku, ředitelky produktového managementu firmy.

Inspirace ve skupinách

Nové tržiště od Facebooku mělo začít fungovat zatím v aplikaci Facebook pro Android nebo iOS a to pro uživatele starší osmnácti let ve čtyřech zemích. Těmi jsou USA, Velká Británíe, Austrálie a Nový Zéland. Firma slibuje, že počet zemí se bude postupně rozšiřovat a že také brzy Marketplace zprovozní i ve webové verzi Facebooku. V prohlížeči totiž zatím Marketplace dostupné není. O kolik se spouštění služby vzhledem k současné situaci protáhne, zatím není známo.

Facebook funkci zavádí proto, že v rámci jeho sociální sítě vznikly stovky různých skupin, kde uživatelé nabízeli k prodeji nebo sháněli různé zboží. Marketplace tak má tyto skupiny nahradit a stát se pohodlnějším a univerzálnějším řešením. Novinka tedy v podstatě nepřináší dramatické změny, jen se snaží dát stávajícím aktivitám jasnější a uživatelsky lépe pochopitelné obrysy.

Facebook funkci zatím nijak nezpoplatňuje a ani nedrží žádné záruky za transakci, vše je pouze na domluvě a důvěře uživatelů. Ti si dohodnou nejen cenu a způsob předání či dopravy zboží, ale také na konkrétním způsobu platby a dalších podrobnostech.

Uživatelé najdou ikonu tržiště ve funkční liště aplikace, základní pohled nabídne nabídku na vybrané inzeráty z okolí. Uživatel může vyhledávat zadáním textu do patřičného políčka a výsledky může filtrovat podle kategorií, ceny nebo lokality. Kategorie produktů lze také procházet ručně a ručně lze také měnit prohledávaný region. U každého zboží se nachází ikony pro odeslání nabídky prodávajícímu případně odeslání zprávy. Ta mu dorazí jako soukromá zpráva.

Prodávající láká aplikace na jednoduché vystavení inzerátu ve čtyřech krocích. Stačí předmět vyfotit, přidáním fotografií tvorba inzerátu začíná. Následuje zadání názvu produktu a jednoduché popisu, například včetně ceny. Pak už stačí jen vybrat kategorii produktu, potvrdit lokalitu a inzerát odeslat.

Toť vše. Kdy a v jaké úpravě by se mohla funkce Marketplace objevit i u nás, zatím není známo. Zatím tedy místní aplikace, včetně třeba v poslední době hodně propagované Letgo, mohou být ještě v klidu.

Total
0
Shares
Další články