Facebook poprvé prozradil, jaká data po něm vyžadují vlády

Z první zprávy o tom, jak státy žádaly Facebook o data, můžeme vyčíst, že v letošním prvním pololetí alespoň zčásti sociální síť vyhověla 6 z 10 žádostí od České Republiky. Většina žádostí ale, přes 11 tisíc, nepříliš překvapivě pocházela od Spojených států.

To, že jiné společnosti, například Google či Twitter, již pravidelně zveřejňují žádosti států o uživatelská data, nijak nesnižuje rozhodnutí Facebooku se zařadit po jejich bok. Potom, co Facebook s souvislosti s kausou PRISM v červnu zkratkovitě zveřejnil základní údaje o některých žádostech o data, přichází nyní zevrubná zpráva o prvním pololetí roku 2013.

Ve zprávě, kterou pojmenoval Global Government Requests Report, Facebook zvěřejňuje čtyři údaje:

  • jaké státy žádaly o informace
  • kolik takových žádostí bylo
  • kolika účtů se celkem týkaly
  • podíl žádostí, kterým bylo alespoň zčásti vyhověno

Facebook všechny žádosti posuzuje podle podmínek, které lze nalézt zde. V prvním pololetí zaslala několik žádostí i Česká republika a její orgány, v porovnání s jinými zeměmi jich ale nebylo mnoho. Česká oficiální místa zaslala sociální síti 10 žádostí, ty se týkaly celkem 13 účtů. Facebook data poskytl u šesti z těchto žádostí.

V počtu žádostí jinak jednoznačně vedly Spojené státy, které jich zaslaly přes 11 tisíc. Přesný počet Facebooku nedovoluje publikovat americký právní řád, protože jde o žádosti jak v souvislosti s trestními věcmi, tak národní bezpečností. Sociální síť ale tvrdí, že od oficiálních amerických míst žádá poskytnutí většího prostoru pro průhlednost. Pokud ji bude poskytnut souhlas, přesná data, včetně rozlišení počtu žádostí od trestních orgánů a od NSA, přibudou časem. Stejně tak Facebook slibuje, že první zpráva nejenže nebude poslední, ale také že nadcházející reporty budou obsahovat podrobnější data.

Pokud bychom z počtu žádostí sestavili pomyslný žebříček, vyšlo by top 5 globálně takto:

  • USA: 11-12 tisíc žádostí, vyhověno 79 procent
  • Indie: 3245, vyhověno 50 procent
  • Velká Británie: 1975, vyhověno 68 procent
  • Německo: 1886, vyhověno 37 procent
  • Itálie: 1705, vyhověno 53 procent

Pokud Facebook svůj slib naplní, na další report se můžeme těšit zase za půl roku. Do té doby můžeme diskutovat třeba o tom, zda jsou naše data u sociální sítě v bezpečí.

Total
0
Shares
Další články