Facebook pomáhá předcházet sebevraždám

To, že Facebook o nás všechno ví, není žádná novinka. Spousta lidí si však myslí, že má přehled pouze o tom, co si na něm sami nastavíme. Omyl. Facebook skrze naše statusy, přidané fotografie, věci, které komentujeme či lajkujeme, o nás sbírá veškeré informace. Ty používá k zacílení reklamy, nově ale hodlá zasahovat do daleko závatnějšího fenoménu: vytipování uživatelů se sebevražednými sklony a hledání způsobů, jak jejich případné sebevraždě nejen zabránit, ale i předejít.

K identifikování těchto lidí začal Facebook využívat umělou inteligenci. Sociální síť vymyslela algoritmus, který rozpozná statusy uživatelů majících k sebevraždě sklony i příspěvky jejich přátel, kteří vjádřil své obavy o ně. Po přezkoumaní těchto upozornění lidským, krizovým týmem z Facebooku, společnost ohrožené kontaktuje s nabídkou pomoci.

Šéf z linky pomoci tvrdí, že tyto kroky často „nejsou jenom nápomocné, ale přicházejí v poslední možné chvíli.“ Zatím se však tato „funkce“ testuje pouze v USA. Pokud by algoritmus opravdu fungoval, mohl by začít vyhodnocovat i posty identifikující jedince náchylné spáchat případný teroristický čin, tvrdí Mark Zuckerberg.

Facebook podobnou funkci nabízel už delší dobu, ta se však zaměřovala pouze na hledání těchto příspěvků. Teď do ní zapojil i ostatní uživatele, kteří při přidání komentáře mohou vybrat tlačítko „pomoci“. Nyní algoritmus vyhodnocuje i posty vyjadřující smutek či bolest nebo komentáře od přátel typu: „Jsi v pohodě?“ nebo: „Bojím se o tebe.“ Pokud je tímto způsobem post vyhodnocen, je okamžitě poslán operačnímu týmu.

Víme, že když jsou věci urgentní,rychlost je důležitá,“ říká Vanessa Callison-Burch, produktová manažerka Facebooku. Ředitel US National Suicide Prevention Lifeline doufá, že Facebook bude moci udělat více, než jen poskytnout rady, zejména pak kontaktovat ty, kteří dokáží pomoci.

Jak to vypadá v praxi?

Sebevražedné chování Facebook vyhodnotí i na základě živého vysílání neboli livestreamu a vše propojí s americkými zdravotními centry, které uživatele kontaktují přes Messenger. Lidem, které Facebook vyhodnotí, že si chtějí něco udělat, přijde zpráva s možností zažádat o pomoc.

_94888349_86c10aca-7ee9-452d-8e3f-d7213395a266

Cílem je pomoci uživatelům například už během livestreamu, než se video dokončí a někdo ho zhlédne se zpožděním. Pokud tedy sledujete nějaké podobné video, můžete kliknout v menu na možnost, kde oznámíte, že jste z něho znepokojeni. Facebook vám poradí, jak máte postupovat a jak vyjádřit podporu vysílajícímu. Video je označeno a help team z Facebooku začne sám zjišťovat možnosti další pomoci.

_94888349_86c10aca-7ee9-452d-8e3f-d7213395a266

Někdo může říct, že bychom mohli tyto videa utnout hned, jak se uživatel o sebevraždě zmíní. Experti však zdůrazňují, že brzké ukončení videa může vyloučit možnost pomoci od jejich přátel a rodiny.“ Tvrdí Jennifer Guadagno, hlavní vedoucí projektu.

Nový systém by se mohl rozšířit i do celého světa. Na to by však Facebook potřeboval zapojení i jiných profesionálních krizových týmů a zdravotnických organizací.

Total
0
Shares
Další články