Facebook plánuje třetí datové centrum za miliardu dolarů

Největší sociální síť Facebook má dnes již přes miliardu aktivních uživatelů, a nepočítaně neaktivních a opuštěných profilů. Spolu s tím je největší hostingovou službou na obrázky na světě a provozuje rozsáhlé reklamní a další nástroje, které v reálném čase algoritmicky vyhodnocují ohromné množství informací.

Nejenže na to Facebook potřebuje ohromnou výpočetní kapacitu, ale také je třeba velké množství prostoru, kam data ukládat. K tomuto účelu plánuje společnost postavit své třetí datové centrum, které by podle odvážného plánu mělo být „technologicky nejvyspělejším datovým centrem na světě“.

Místo v Iowě, o kterém serveru Des Moines Register řekl zdroj z místních úřadů, které s Facebookem jednají, není zvoleno náhodou. Nachází se poblíž mezistátního optického kabelu s obří kapacitou, v oblasti, kde je snadno dostupná elektřina i voda a kde je nízké riziko přírodních katastrof. Jednání o tom, zda se datové centrum bude v místě skutečně nacházet, mají vyvrcholit během dneška posouzením podmínek, které Facebook místním úřadům nabídl. Pokud stavba dostane zelenou, měla by být rozdělena do dvou částí v hodnotě nejméně půl miliardy dolarů každá, a hotové centrum by mohlo vyjít až na 1.5 miliardy.

Kromě datového centra se Facebook snaží své datové náklady řešit i jejich snižováním. Posledním takovým pokusem se stala implemetace WebP, obrázkového formátu souborů od Googlu, který snižuje velikost obrázků oproti nejpoužívanějším souborům typu .jpeg/.jpg o zhruba třetinu při okem málo zachytitelných ztrátách na kvalitě.

Malému vzorku uživatelů, kteří používají Chrome a Operu, prohlížeče kompatibilní s formátem WebP, sociální síť servíruje obrázky v této formě, prozatím se ale dočkala odmítavé reakce. Formát od Googlu totiž zatím není široce podporován většinou grafických nástrojů a tak se s těmito obrázky nedá po jejich stažení dále pracovat.