Facebook oznámil plánované změny v nastavení soukromí

Otevřený dopis Marka Zuckerberga uživatelům se objevil na oficiálním blogu Facebooku včera večer. Zuckerberg v něm v první řadě informoval o tom, že Facebook překročil hranici 350 milionů uživatelů. Rovněž vysvětluje, že vzhledem k jejich neustálému růstu se současný systém nastavení soukromí (navržený v době, kdy byl Facebook využíván zejména studenty, kteří chtěli sdílet informace se svými spolužáky) stává postupně nedostatečně efektivním.

Regionální sítě zmizí ze scény

Současný model nastavení zabezpečení je postaven na „sítích“ – komunitách pro různé školy, společnosti, regiony či země. S tím, jak Facebook rostl, se ale některé regionální sítě staly doslova „přelidněné“ – ty největší mají řádově miliony uživatelů. Vzhledem k tomuto velkému množství lidí v některých sítích Facebook došel k závěru, že současný systém není nadále ideální pro snadnou správu soukromí, a rozhodl se, že regionální sítě zcela zruší. Podle statistik Facebooku je téměř 50% jeho uživatelů členy nějaké regionální sítě – změny se tedy dotknou velkého počtu lidí.

Snadnější nastavení

Zuckerberg vyzdvihuje, že Facebook zavede to, co si mnoho lidí žádalo – tedy snadnější správu nastavení soukromí a možnost kontroly, kdo uvidí vaše příspěvky pro každý z nich zvlášť. Uživateli sdílený obsah bude po zavedení změn možné nastavit jako viditelný pro všechny uživatele, přátele přátel, či vaše přátele (či pouze uživatele, které nastavíte).

Vzhledem k odstranění regionálních sítí a zavedení některých nových nastavení se během několika týdnů na Facebooku objeví zpráva, která uživatele bude o všem informovat. Po zavedení změn Facebook uživatelům automaticky nabídne nová nastavení (tak, aby byla co nejvíce podobná jejich původním nastavením). Ti pak budou mít možnost si je prohlédnout a předělat tak, aby vyhovovala jejich potřebám.

Zdroj: Facebook blog