Facebook oznámil plánované změny. Na půl roku dopředu

Podle Marka Zuckerberga, CEO Facebooku, jde přitom o velký posun v uvažování společnosti. „Naši zaměstnanci se obvykle mnohem více zaměřují na to, aby jednali rychle, než na to, aby plánovali dopředu.“ uvedl.

K věci se vyjádřil i Ethan Beard, další z lidí zodpovědných za vedení společnosti. „Kvůli zvyšujícímu se počtu lidí, kteří vytvářejí obsah na naší developerské platformě, se snažíme mít průhlednější plány do budoucnosti. Moc dobře víme, jak důležitá je pro vás (vývojáře) předvídatelnost.“

Hrubý obrys plánu je k dispozici na nové developerské stránce Facebooku. Všechny detaily a případné změny by se tu v průběhu času měly objevovat jak budou plány Facebooku nabírat konkrétnější obrysy. Kromě toho tu bude zveřejněný list bugů a nejčastějších technických problémů, které developeři s Facebookem mají.

Plánované změny pro uživatele

V první řadě dojde ke zrušení lišty aplikací v současné podobě (srovnatelné s hlavním panelem Windows a nabídkou start na jejím levém konci). Správa aplikací se přesune do sloupečku na levé straně obrazovky. Zde budou odkazy na hry a aplikace, které má uživatel na profilu, a jednoduchým kliknutím se k nim bude moci dostat. Staré okénko notifikací bude úplně zrušeno, a nově se právě v tomto menu aplikací bude zobrazovat počet zpráv, které od každé aplikace uživatel dostal. Notifikace od jiných uživatelů budou chodit zásadně do inboxu.

Plánované změny pro developery

Uživatelé budou mít v rámci úvodního okna aplikace (kde jí v současnosti dovolují přístup k informacím na svém profilu) možnost poskytnout tvůrcům také svůj email. Tato možnost je samozřejmě diskutabilní, jelikož dává tvůrcům aplikací možnost email využívat i potom, co uživatel jejich aplikaci zablokuje, a to i k účelům, které s Facebookem a danou aplikací vůbec nesouvisí. Nicméně poskytnutí emailu nebude povinné, a pokud jej uživatel neposkytne, bude aplikace s uživatelem komunikovat způsobem popsaným v předchozím odstavci.

Další změna se týka programu Facebook Connect. K dispozici bude nové API nazvané Open Graph, která majitelům vnějších webů poskytne možnost vytvořit na svém webu stránku, která bude vypadat a mít shodné funkce jako fanouškovská stránka na Facebooku. Pokud se uživatel stane fanouškem této stránky, bude se odkaz na ní zobrazovat v jeho profilu, a kromě toho se mu bude v relevantních případech zobrazovat i ve Facebookovském vyhledávači.

Facebook vývojářům také nabídne možnost hlubší analýzy dat souvisejících s jejich aplikací. Kromě možností dostupných v současné době tak bude možnost statistické údaje své aplikace zasílat vnějšímu analytickému systému, který bude vypracovávat zprávy, jež by samotný Facebook nebyl schopen poskytnout.

Zlepšení kontroly nad obsahem aplikací

Další velkou změnou je nový systém kontroly obsahu aplikací. Facebook zjednodušil pravidla pro tvůrce obsahu ze 14 stránek na pouhé tři, od čehož si slibuje, že je bude číst více těch, jichž se týkají. Místo starého systému budou nyní aplikace kontrolovány průběžně pokaždé, když splní stanovený limit návštěvnosti.

Vyjádření společnosti najdete na blogu Facebook Developer’s Site.