Facebook nepředstaví pro Android operační systém, ale home screen aplikaci

Oznámení, které si Facebook schovává na tento čtvrtek, nabralo zase o něco přesnější obrysy. Nepůjde o celý operační systém, ale o speciální aplikaci, která přebere funkci domovské obrazovky. Aplikace bude sice automaticky přednahrána na jednom z připravovaných telefonů HTC, bude ale přes Google Play volně dostupná i pro všechny ostatní.

O tom, co Facebook plánuje na tento čtvrtek, na kdy svolal do svého sídla tiskovou konferenci pod sloganem “Come See Our New Home on Android”, proběhla ještě během minulého týdne celá řada spekulací. My jsme vám přinesli tu, která zněla v té době nejpravděpodobněji a opírala se o nejvíce zdrojů, tedy že Facebook představí svůj vlastní operační systém na bázi Androidu, a že tento systém bude poprvé uveden na telefonu od HTC.

Během prodlouženého víkendu se ale v celé záležitosti udělalo poněkud jasněji, a to když se blogu Android Police dostal do ruky APK soubor (Android application package file) s aplikací s názvem Facebook Wakizashi. Jméno Wakizashi, jakkoliv může znít podivně, je odvozeno z package name v javovém formátu “com.facebook.wakizashi” a má pravděpodobně souvislost s tím, že klasická androidí aplikace Facebooku nese ve stejném formátu označení “com.facebook.katana” (v obou případech jde o speciální japonské meče). APK kromě aplikace obsahuje také údaje o telefonu, na kterém by se aplikace měla objevit přednahraná. Jde o přístroj střední třídy od HTC s kódovým označením MYST.

Pro více technických informací jak o mobilu, tak o aplikaci, doporučujeme článek na Android Police, kde v těchto směrech jdou více do hloubky. Pro naše účely zde postačí několik základních informací převedených do laického jazyka:

  • aplikace obsahuje řadu povolení a přístupů, díky kterým dokáže vytvořit uživatelské rozhraní pro home screen, tedy hlavní domovskou stránku telefonu
  • na telefonu MYST vůbec nebude klasická aplikace, kterou HTC užívá pro home screen rozhraní, z čehož je patrné, že tuto funkci převezme Wakizashi
  • aplikace obsahuje technické parametry, ze kterých je patrné, že bude k dispozici i v Google Play ke stažení pro další modely telefonů s Androidem
  • integrovaným vyhledáváním v aplikaci by měl být Google, nikoliv Bing, se kterým má Facebook rozsáhlé oboustranně výhodné vyhledávací partnerství

Soubor, který se do ruky blogu dostal, jasně svědčí proti původním spekulacím, že by mělo jít o nový operační systém. Takový model také dává daleko větší smysl, vzhledem k tomu, že se Facebook v minulosti k vlastnímu telefonu vyjadřoval velmi odmítavě a místo toho mluvil o horizontálním přístupu, kdy by chtěl své aplikace mít na každém telefonu na trhu.

Takovou strategii by developerský software, který blog analyzoval, jasně potvrzoval. Přestože aplikace Wakizashi, nebo chcete-li Facebook Home, je napojena do telefonu hlouběji a využívá na něm více funkcí a dat, než klasické mobilní aplikace největší sociální sítě, stále jde pouze o vrstvu aplikační, fungující nad operačním systémem a v jeho rámci. Na druhou stranu ale nelze zapomínat, že jde o pouhý vývojářský prototyp (fakt, že aplikace ke svému fungování vyžaduje speciální zaměstnanecký přístup, to dokládá), a protože Android Police neuvádí, jak je aplikace stará, může to, co Facebook nakonec ve čtvrtek představí, být přeci jen poněkud odlišné.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

LinkedIn modernizuje vzhled uživatelských profilů

Během včerejška začala sociální síť LinkedIn svým uživatelům převádět vzhled profilů na nový design. Na rozdíl od zavedeného postupu na Facebooku se převedeným uživatelům zobrazují v novém designu všechny profily, tedy i u uživatelů, kteří zatím sami vidí design postaru.
Přečtěte si více

Jak různé typy osobností používají sociální média

Všemožné studie zkoumající, jak sociální média používají muži a ženy, mladí a staří nebo třeba bohatí a chudí, vycházejí prakticky každý týden. Co ale studie, která by používání sociálních sítí zkoumala podle typu osobnosti? Jednu takovou provedla společnost CPP zaměřená na personalistiku a přetavila ji i do podoby infografiky.