Facebook nabízí svým uživatelům bezpečnostní software zdarma

Facebook ve středu na blogu společnosti oznámil novou nabídku pro svoje uživatele. Dojednal pro ně se společností MacAfee zajímavou akci, která umožňuje zcela bez poplatků aktivovat na půl roku speciální internetový bezpečnostní software. Stačí si najet na fan page MacAfee a zde na kolonku Protect Your PC. Stanete-li se pak fanouškem této stránky, dostane se vám za odměnu licence.

Uživatel, jehož účet na Facebooku bude detekován jako napadený škodlivým softwarem, nebude moci nadále službu používat, pokud si nenechá počítač proscanovat a poté vyčistit antimalwarovým produktem společnosti MacAfee.

Facebook k tomuto kroku přistupuje proto, protože na počítači již nainstalované antimalware produkty nemají jednu důležitou funkci. Mohou sice počítač vyčistit, ale nemohou kominikovat s Facebookem a předat mu věrohodnou informaci, že počítač je opravdu čistý. A tak v zásadě nezbývá, než přistoupit k využití vlastního softwaru, který toto Facebooku zaručit může.

Porušení soukromí, nebo všestranně povedený obchodní tah?

Někteří budou vcelku oprávněně tvrdit, že se od Facebooku jedná o zásah do soukromí. Pokud uživatel má tu smůlu, a do počítače se mu dostane škodlivý software, přes který se někdo nabourá do jeho účtu, bude mít na výběr buďto nechat svůj počítač a všechny data na něm projet softwarem, nebo službu přestat využívat úplně.

Na druhou stranu opatření má potenciál výrazně přispět k bezpečnosti na největší sociální síti, mnoha počítačově méně gramotným uživatelům může dokonce Facebookem „nadiktovaný“ program vyřešit jejich starosti jednodušeji.

V celé záležitosti je samozřejmě největším vítězem McAfee, který má postaráno o reklamu mezi 350 miliony potenciálních zákazníků. A to není vůbec málo.

A je více než pravděpodobné, že i odměna Facebooku za tohle spojenectví stála zato.