Facebook mění základní nastavení příspěvků z veřejného na přátele

Pro nové uživatele na Facebooku se mění základní nastavení jejich soukromí. Namísto automatického veřejného sdílení příspěvků, které platilo doposud, budou své první příspěvky sdílet pouze s přáteli. Facebook si prý konečně uvědomil, že sdílet s užší skupinou lidí, než uživatel zamýšlel, je menší problém, než když omylem sdílí příliš široce.

Facebook včera oznámil, že mění nastavení soukromí nově zaregistrovaných uživatelských profilů. U těch již od roku 2009 bylo automaticky jako základ přednastaveno, že veškeré příspěvky budou viditelné veřejně. Facebook tuto cestu zvolil v době, kdy hlavním heslem Marka Zuckerberga bylo “soukromí je mrtvé”, a společnost věřila, že cesta kupředu na internetu vede pouze přes veřejnost všech uživatelských informací. Současný šéf soukromí produktů Mike Nowak nyní pro TechCrunch připustil, že se tehdy společnost mýlila.

“Když lidé sdílí na Facebooku, mají občas pocit, že tyto informace jsou veřejnější než mysleli, a příspěvky vidí víc lidí. Hodně z nás tuhle zkušenost má také, něco nasdílíme a až dodatečně zjistíme, že to bylo viditelné příliš široce,” řekl Nowak. “Sdílet s přehnaně málo lidmi je menší problém, než sdílet svoje příspěvky s moc lidmi.”

Noví uživatelé budou od nynějška mít viditelnost svých příspěvků přednastavenou pouze pro přátele. Před publikací prvního příspěvku se jich navíc sociální síť zeptá, zda viditelnost nechtějí změnit, a vysvětlí jim, jaké dopady s sebou taková změna může nést.

Zkrátka nezůstanou ani stávající uživatelé, pro které Facebook připravuje nástroj Privacy Checkup. Ten by je měl čas od času provést nastavením jejich soukromí bez toho, aby ho navštívili sami od sebe, a pomoci jim míru sdílení na sociální síti udržet v mezích, které si sami zvolí.

privacycheckup1

Facebook nedávno změnil nastavení viditelnosti jednotlivých příspěvků na mobilech i desktopu tak, aby pro uživatele bylo zcela zřejmé a nepřehlédnutelné, s kým svoje příspěvky sdílí. Zároveň s tím se začal ptát uživatelů, kteří své příspěvky často sdílí veřejně, zda je to jejich skutečným úmyslem a nechtějí nastavení příspěvku změnit.

Všechny tyto změny, ty nedávné i ty čerstvě oznámené, by ve svém souhrnu měly zajistit, aby jen minimum uživatelů největší sociální sítě sdílelo svoje příspěvky veřejněji, než jaký je jejich skutečný úmysl. To odpovídá novému předsevzetí společnosti z konce dubna z konference f8, kde Facebook oznámil několik změn zaměřených na zvýšení své důvěryhodnosti nejen vůči uživatelům, ale i vůči developerům.

Mike Nowak tvrdí, že se Facebook rozhodl “proaktivně lidem pomáhat s nastavením soukromí”, a dodává:

“Všichni víme, že když uživatelé sdílí s více lidmi, než měli v úmyslu, je to špatné. Špatné nejen pro ně, ale také pro nás, protože si naši uživatelé nepřipadají, že mají věci ve svých vlastních rukách.”

Doufejme tedy, že éra Facebooku, který si s naším soukromím dělal co chtěl, konečně skončila, a společnost se svého rozumnějšího předsevzetí skutečně bude držet. To ovšem neznamená, že bychom o sobě Facebooku rázem a bez váhání měli říct úplně všechno. Po loňských odhaleních kolem NSA si totiž ani u správně nastavené viditelnosti příspěvků nelze být úplně jistý tím, zda se někdo nepovolaný přece jenom nedívá.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co přitáhne followery? Pozitivní, informativní a cílené tweety

Unikátní patnáctiměsíční studie odborníků z amerického Georgia Institute of Technology zkoumala, jak se obsah tweetů a profilu odráží na růstu počtu followerů. Výsledky jsou hodně zajímavé, podařilo se mimo jiné prokázat, že vyhrávají informativní pozitivně laděné tweety, které jsou sofistikovaně psané a obsahují málo hashtagů.
Přečtěte si více

Reklamy v pravém sloupci na Facebooku se zvětší

Reklama v pravém postranním sloupci na Facebooku brzy přestane být jen druhořadým doplňkem news feedu. Facebook se rozhodl počet těchto reklam zmenšit, aby je mohl zvětšit po grafické stránce, a sjednotí se také poměr stran obrázků s dalšími formáty. Během testování změny zvyšovaly engagement uživatelů až třikrát.