Facebook mění news feed. Chce víc článků, méně memů

Hned tři novinky si Facebook přichystal v news feedu pro více než miliardu svých uživatelů. A hned ta první nepotěší příznivce obrázkových memů, které jsou jedním z nejoblíbenějších typů obrázků, které lidé na Facebooku sdílí.

Sociální síť se rozhodla, že chce svým uživatelům zobrazovat více článků a zpráv a méně těchto memů. Zdůvodňuje to tím, že stále více lidí používá news feed nejen jako místo, kde mohou sledovat přátele a oblíbené produkty, ale kde také zjišťují, co se ve světě kolem nich událo nového. Počet návštěv, které Facebook zprostředkovává zpravodajským webům, se prý jen za poslední rok zvýšil o 170 procent – tedy jen o málo méně než na trojnásobek.

Pokud něčeho, v tomto případě článků, má být vidět více, něčeho jiného musí logicky ubýt. Obětí se staly právě memy, kterých sociální síť hodlá zobrazovat méně než dosud. Mohli bychom se snad bránit parafrází slov dalšího známého Řeka, Archiméda, a odmítnout Facebook hláškou „žádám tě, neruš mé memy“. Bylo by nám to ale podobně platné, jako byl před víc než dvěma tisíci let originál známému matematikovi.

Druhá novinka se ukáže teprve ve chvíli, když uživatel na článek ve svém news feedu skutečně klikne. To nejen klasicky otevře v novém okně zvolený odkaz, ale v news feedu se také spustí nový modul „related“. V něm se Facebook bude snažit upoutat až na tři další články, které jsou mezi uživateli za jeho zdmi populární. Půjde o články buď ze stejného zdroje, nebo na příbuzné téma, jako původní prokliknutý odkaz.

related

Story Bumping podle komentářů

Třetí změna se potom netýká ani memů, ani zpráv, ale hlavně přátel a jejich aktivity. V rámci podpoření diskuzí mezi uživateli Facebook rozšiřuje funkci nazvanou Story Bumping, která posunuje v news feedu na vršek i starší příspěvky.

Doposud to sociální síť dělala u příspěvků, které by vás podle jejích algoritmů měly pravděpodobně zajímat, ale v minulosti vždy byly v news feedu tak hluboko, že jste se nedostali až k nim. Takové příspěvky při další návštěvě zobrazí mezi prvními, aby měla jistotu, že je napodruhé nepřehlédnete. Jako druhé pravidlo pro Story Bumping nyní přibude i komentování přáteli. Pokud starší příspěvek okomentuje někdo z přátel, bude existovat malá šance, že se při vaší další návštěvě zobrazí někde mezi vrchními pozicemi v news feedu.

Facebook tvrdí, že podle výsledků jeho testování pomáhá tahle novinka podporovat konverzace mezi uživateli. Zároveň ale přiznává, že na to, aby fungovala nejlépe, se k ní musí uchylovat jen velmi málo. Nemusíte se tedy bát, že by váš news feedu najednou byl plný starých příspěvků jen proto, že vaši přátelé patří mezi velmi aktivní komentátory všeho, co na svém Facebooku vidí.

Jak se vám novinky líbí? Jste rádi, že uvidíte více článků a zpravodajského obsahu, nebo vám memy budou chybět?