Za raketovým růstem majetku mohou hlavně akcie. Ty akcie, kterým se po ne příliš povedeném vstupu na burzu moc nevěřilo. Jejich hodnota se do konci roku vyšplhala na dvojnásobek novoroční hodnoty.
Za to, že u akcií s tickerem FB svítila v prosinci hodnota 54,65, může hlavně optimismus, který se mezi investory roznesl po letních výsledcích. Facebook v nich totiž prokázal, že už se mu daří zpeněžit své služby, a to především na nejrychleji rostoucí platformě mobilních telefonů a tabletů. Z mobilů totiž přiteklo do firmy až 41 procent příjmů.
Miliardy na charitu
Mark Zuckerberg loni rozjel i plno dalších aktivit. Kromě boje s americkými úřady kvůli požadavkům NSA se rozhodl připojit celý svět k internetu a jen tak mimochodem se zastavil třeba ve střední Evropě, kam ho později znovu lákali třeba slovenští pořadatelé facebookové konference.
A aby jako správný miliardář měl i dobrý pocit, že zlepšuje i off-line svět, věnoval se svou ženou 18 milionů akcií Facebooku charitě Silicon Valley Community Foundation. To v současných cenách znamená kolem jedné miliardy dolarů. Stal se tak nejštědřejším dárcem roku 2013 a zároveň i prvním rekordmanem pod třicet let. Stejné množství akcií přitom dával hvězdný pár stejné organizaci i v roce 2012, tou dobou ale měly akcie hodnotu jen 500 milionů dolarů. Nadace i díky tomu loni rozdělila peníze na deset tisíc projektů v devětadvaceti zemích.
Zuckerberg je zároveň zapojen v boháčském projektu Giving Pledge a podpis na přihlášce znamená, že víc než polovina jeho majetku připadne charitě už za jeho života nebo až po smrti. Každopádně to s dobročinností myslí vážně – už dříve věnoval nezveřejněnou sumu na rozvoj projektu Diaspora a k tomu ještě sto milionů dolarů pro Newark Public Schools. V rozhovoru s Oprah to vysvětloval hlavně tím, že by rád zlepšil systém veřejných škol. A to i přesto, že si po vzoru Steva Jobse, přidělil základní plat jeden dolar ročně.
Boháči pořád bohatnou
Podle žebříčku loni největším boháčům nabobtnalo jmění o 524 miliard dolarů. V podstatě mimo soutěž můžeme vyřadit Billa Gatese, který se mezi internetovými boháči pohybuje se jměním v hodnotě 78,5 miliardy dolarů, tak trochu v jiné lize. I jemu ale loni vydělaly akcie domovského Microsoftu 15,8 miliardy. Největší miliardářský skok ale pocítil Elon Musk z Tesla Motors. Jeho majetek se loni rozrostl o 233 procent a miliardová suma teď začíná pětkou.
Loňský žebříček Bloomberg zpracoval v luxusní aplikaci, do které snad brzy nasypou i data za rok 2013.