Facebook kupuje Parse, poskytovatele backendu pro mobilní aplikace

Akvizici Parse oznámily zhruba týden po první mobilní developerské konferenci Facebooku jak sama sociální síť, tak i úspěšný startup. Pro Parse je to způsob, jak vyplatit investory a finančně zúročit práci zakladatelů, a zároveň do budoucna zvýšit své šance na velký tržní úspěch, pro sociální síť je to zase zajímavé řešení, jak rozšířit portfolio služeb pro tvůrce aplikací a tím posílit svůj mobilní ekosystém. Cena akvizice nebyla oficiálně zveřejněna, neoficiální zdroje mluví o obchodu v hodnotě 85 milionů dolarů.

Parse existuje pouhé dva roky, za tu dobu se vypracoval na poskytovatele backendových služeb pro více než 60 tisíc aplikací. Těm poskytuje servery, notifikace, provádění kódu na serveru a další cloudové služby, a developeři tak velkou část technických starostí kolem svých aplikací nemusí řešit a mohou se více soustředit na obsah pro koncového uživatele. Navíc, základní varianta nabídky Parse, i když silně datově omezená, je zadarmo, takže malým či začínajícím developerům dokáže snížit náklady.

Parse by pod vedením Facebooku měl, podobně jako Instagram, i do budoucna fungovat nezávisle. V platnosti zůstávají veškeré dosavadní smlouvy a startup bude i pod největší sociální sítí bez přerušení pokračovat ve všech službách, které doposud poskytoval. Bude ale zároveň vyvíjet nové služby pro developery kolem Facebooku, které budou závislé na úzké spolupráci se sociální sítí. Facebooku by spolupráce mohla do budoucna přinést ještě větší oblibu pokud jde o integraci jeho nejrůznějších prvků do aplikací, když bude díky Parse schopen poskytnout developerům širší technickou podporu.

Via TC