Facebook kontruje satirou: Hrozí, že Princeton do pár let úplně zanikne

Asi jste zachytili studii, která včera obletěla svět, podle které Facebook do tří let přijde o většinu svých uživatelů. Sociální síti – a nejen jí, ale i mnoha profesionálům – se příliš nepozdávala, a tak se rozhodla využít její “metodologii” pro rychlý a úderný protiútok.

Mike Develin, Lada Adamic a Sean Taylor, trojice datových analytiků Facebooku, si po přečtení před pár dny publikované studie dvou PhD studentů univerzity v Princetonu nejspíš mohla hlavy uvrtět. Tón studie a použité metody zkoumání, ze kterých vyplynulo, že Facebooku hrozí brzký útěk uživatelů, se jim očividně nelíbily. Nezdály se jim přitom natolik, že se je v silně satirické formě rozhodli využít ke studii vlastní, velmi nevážně míněné. Předmět zkoumání? Nic menšího, než budoucnost univerzity v Princetonu.

K tomu účelu trojice využila podobné nástroje a metody, jaké se objevily i v originální studii – kromě Google Trends třeba i publikační aktivitu univerzity či počty Like na Facebooku. Co tyto ukazatele naznačovaly? To studie poněkud ironicky uvádí hned ve svém úvodu:

“Při zachování vědeckého principu, že “korelace znamená kauzalitu”, náš výzkum přesvědčivě ukázal, že Princetonu hrozí nebezpečí úplného zániku.”

princeton publishing

Kromě toho, že se vytrvale snižuje podíl článků, které ve vědeckých publikacích pochází z Princetonu, trojice šprýmařsky uvádí také další zákonitost. Přihlášky nových studentů ke studiu mají vysokou korelaci s Google Trends indexem Princetonu- ten ale bohužel již několik let směřuje dolů takovým tempem, že při zachování současného vývoje bude do sedmi let na nule.

Oba tyto ukazatele, bohužel pro unvierzitu, shodně napovídají, že k zániku Princetonu dojde někdy po roce 2020. Jak proto, že univerzita nebdue mít žádné publikace, tak proto, že se na ni nebudou hlásit žádní studenti.

Bez Princetonu bychom se snad ještě obešli, studie ale odhalila jedno mnohem větší nebezpečí. Snižující se Google Trends index “vzduchu” totiž napovídá, že do roku 2060 naše Země přijde i o dýchatelnou atmosféru.

air

Vše je samozřejmě jenom vtip nasměrovaný na Princeton a na metody, které jeho studenti ve své studii o Facebooku využili. Jak trojice odhaluje v závěru, ani univerzitě, a ani atmosféře, podle ní v nejbližších letech a desetiletích žádné zásadní nebezpečí nehrozí:

“P.S.: Nemyslíme si doopravdy, že se Princeton a světové zásoby vzduchu chystají v blízké době někam zmizet. Máme rádi Princeton (i vzduch). Jako vědci specializovaní na práci s daty jsme pouze chtěli humornou formou připomenout, že ne každý výzkum je stejně hodnotný – a že některé analytické metody vedou k pěkně bláznivým závěrům.”

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Neporušuje náhodou vaše fotka pravidla Facebooku? Naše asi ano

Tohle měl být původně článek pranýřující facebookové hříšníky, kteří mají navzdory nedávné změně pravidel na své stránce cover photo obsahující více než 20 procent textu. Kdyby nebylo dvou věcí. Tou první byl pohled na naši vlastní facebookovou stránku, tou druhou absolutní nemožnost dopátrat se podrobností a použitelného nástroje na měření.
Přečtěte si více

TOP 10 nejvtipnějších českých facebookových stránek

Český Twitter žije humorem falešného knížete a specifických Twitter celebrit, český Facebook má svůj Čtyřlístek, Jarka Plesla a Přiznání Hitlera. Dali jsme hlavy dohromady a bez poroty i bez pravidel jsme dali dohromady náš vlastní žebříček deseti nejvtipnějších českých facebookových stránek, které stojí za lajk.